نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 3158
تاریخ بروزرسانی ۸ آبان ۱۴۰۰

بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix

بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix

با اعلام گوگل در سالهای اخیر سرعت یک صفحه وب یک عامل کلیدی در نتایج رتبه بندی آن در میان سایر وب سایت ها می باشد. ابزارهای آنلاین زیادی همراه با قابلیت های متفاوت برای افزایش عملکرد وب سایت وجود دارد. در این مقاله ما به بررسی ابزار یا وب سایت GTmetrix ونحوه کمک آن به کسب و کار شما صحبت می کنیم.

 

بریم سراغ یه آشنایی کلی از سایت GTMetrix   :

سایت GTMetrix  یک سایت خارجی می باشد که برای طراحان وب سایت ها و سئو کاران و صاحبان وب سایت ها ایجاد شده است که به آنها در بهبود سرعت سایت یا PageSpeed ( سرعت بارگزاری صفحات سایت) کمک میکند . و اطلاعات لازم را در خصوص سرعت  بارگزاری سایت به آنها ارایه میدهد.

به عنوان یک پینگ دام شناخته شده وتوسط  GT.net ایجاد شده است.هدف اصلی GTMetrix تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت شما و ارائه لیستی از توصیه های قابل اجرا برای بهبود آن است. به شما امکان می دهد عناصری را که منجر به کند شدن زمان بارگذاری صفحه می شوند ، بررسی کنید. از سیستم درجه بندی و نمرات برای نشان دادن عملکرد خوب یک وب سایت استفاده می کند. GTmetrix از هر دو وب سایت YSlow و Google PageSpeed ​​Insights را ترکیب می کند تا هر جزئیاتی را که برای بهبود عملکرد وب سایت خود نیاز دارید به شما اطلاع دهد.

در نظر داشته باشید که گاهی بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix کمی گیج کننده می باشد. چون تمام  تجزیه و تحلیل هایی که انجام می دهد از چیزهایی پیچیده است که فقط یک فرد متخصص می تواند از آنها استفاده کند. اما همیشه با کمی تلاش در این زمینه شما هم می توانید یک نمای کلی از آن را یاد گرفته و از آن در بهبود روند سایت خود استفاده کنید.

شروع کنید!

برای شروع می توانید وارد وب سایت GTMetrix شوید و آدرس وب سایت خود را در کادر مربوطه وارد کرده و به آن اجازه تجزیه و تحلیل دهید. پس از مدتی یک گزارش کامل از عملکرد وب سایت با نمره سرعت صفحه در سطح بالا ، زمان بارگذاری و اندازه کلی صفحه به شما ارائه می شود. همچنین پیشنهادهایی در مورد بهبود کارایی شما در سرعت وب سایت  در اختیارتان قرار می دهد.

GTMetrix اطلاعات مفید زیادی را دراختیار ما قرار می دهد که با استفاده از آنها می توان به درک کاملی از عملکرد وب سایت رسید. از جمله:

 • زمان بارگذاری کامل وب سایت
 • اندازه گیری صفحه وب سایت براساس مگابایت(MB)
 • تعداد کل اطلاعات مفیدی که وب سایت در هر زمان استفاده می کند

 

GTMetrix دارای یک نسخه اصلی و یک نسخه حرفه ای است. نسخه اصلی رایگان است. می توانید با یا بدون ورود به GTmetrix از آن استفاده کنید. با این حال ، در صورت ورود به وب سایت آن و ایجاد حساب کاربری ، حتی با نسخه رایگان نیز امکانات بیشتری دریافت خواهید کرد.

 

درنسخه حرفه ای یا ممتاز به ابزارهای بیشتری دسترسی دارد. اگر به آنها علاقه دارید ، می توانید آن را خریداری کنید. با این حال. نسخه رایگان آنقدر قدرتمند است که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد.

 ایجاد حساب کاربری در سایت GTmetrix

اگر با GTmetrix یک حساب کاربری ایجاد کرده و وارد سیستم شوید (چیزی که به شدت توصیه می شود) ، این امکان را خواهید داشت که محل سرور تست را انتخاب کنید. انتخاب مکان بر نتایج آزمایش شما تأثیر می گذارد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که هر چه فاصله مکان آزمایش از مکان واقعی وب سایت شما بیشتر باشد ، تأخیر بیشتر می شود و از این رو سرعت را کندتر می کند.

همچنین ، پس از ورود به سیستم ، گزینه انتخاب مرورگر و پلتفرم (Windows ، Android ، تلفن ، تبلت و غیره) را نیز دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید سرعت اتصال را انتخاب کنید ، حریم خصوصی را روشن کنید ، یک ویدیو ایجاد کنید و غیره. اگر وارد سیستم نشدید ، به این ویژگی ها دسترسی نخواهید داشت. با این حال ، فراموش نکنید که برخی از عناصر موجود در این ویژگی ها برای کاربران رایگان محدود شده است و فقط برای کاربران ثبت نام شده در نسخه حرفه ای یا برتر آنها قابل دسترسی است.

 

افزایش سرعت سایت با GTmetrix

 

مطالبق با تصویر بالا بعد اینکه آدرس سایت مورد نظرتون رو در کادر آنالیز وارد کردین، روی دکمه “Test your site  ” کلیک کنین تا عملیات بررسی سایت شروع شه. بعد از مدت کوتاهی صفحه ای به شکل زیر باز میشه که نتایج بررسی انجام شده رو بهتون نشون میده.

 

بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix

 

 نتیجه آنالیز وب سایت توسط  جی تی متریکس :

 

 

بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix

 

نتیجه حاصل از دو بخش اصلی GTmetrix Grade و Web Vitals تشیکل شده:

 

GTmetrix Grade:

از دو معیار محاسبه می شود. آنها عبارتند از :

 • GTmetrix Performance: این عدد از ابزار حسابرسی سایت Lighthouse به دست می آید.
 • GTmetrix Performance: این معیار عملکرد اختصاصی GTmetrix است که برای اندازه گیری عملکرد کلی یک صفحه وب استفاده می کند.

 

Web Vitals:

گوگل در سال 2020 چیزی به نام وب ویتال را معرفی کرد. Web Vitals مجموعه ای از معیارها است که بر تجربه کاربر و عملکرد وب می باشد. سایت شما باید در هر دو مورد برتری داشته باشد. اگرچه Web Vitals معیارهای زیادی دارد ، GTmetrix فقط سه مورد از آنها را در نظر می گیرد :

 

·         Largest Contentful Paint :

LCP نشان دهنده مدت زمانی است که طول می کشد تا بزرگترین قسمت وب سایت شما بارگیری شود. LCP می تواند هر چیزی باشد ، از یک تصویر قهرمان گرفته تا یک ویدیوی معرفی ، و حتی فقط یک متن! سرعت بارگذاری این بزرگترین قسمت وب سایت شما بستگی به آنچه در بالای سایت شما قرار دارد بستگی دارد.

·         Total Blocking Time :

TBT نشان دهنده کل زمان مسدود شدن یک صفحه وب قبل از شروع تعامل کاربران با آن است. عوامل زیادی باعث ایجاد بلوک می شوند. CSS و جاوا اسکریپت دو مورد از آن عوامل هستند. شما ممکن است عبارت “مسدود کردن رندر” را بشنوید. این معمولا توسط CSS و JavaScripts ایجاد می شود.

·         Cumulative Layout Shift :

CLS به پرش بزرگ یا حتی کوچک طرح هنگام بارگذاری صفحه وب اشاره دارد. این مورد در گذشته یک مشکل بزرگ نبود و بسیاری از مدیران وب سایت از این ترفند استفاده می کردند تا افراد را مجبور به کلیک بر روی تبلیغات یا خرید چیزهایی کنند که نمی خواستند. در حال حاضر ، گوگل این معیار مهم را در ارزیابی سئو هر وب سایت قرار داده است.

نکته مهم:

 اگر CLS سایت شما عدد بزرگی دارد، شما دربین انبوهی از سایت ها گم شده اید!

 

در قسمت پایین چند تب دیگر وجود داردکه هریک را به اختصار توضیح می دهیم:

The Summary Tab:

در این تب شما جدول زمانی از رویدادهای کلیدی وب سایت را بصورت  تصویری از سرعت آنها مشاهده خواهید کرد. همچنین موارد زیر را می توانید در اینجا پیدا کنید:

 

 • TTFB
 • اولین رنگ محتوا
 • بزرگترین رنگ محتوا
 • زمان تعامل
 • زمان بارگذاری
 • زمان بارگذاری کامل

 

 

بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix

 

The Performance Tab:

در اینجا خواهید دید که عملکرد سایت شما در همه معیارهای Core Web Vitals چگونه است. اگر کلید جزئیات متریک را روشن کنید ، مقدار مورد نظر برای هر متریک و ارزش واقعی سایت شما را به شما نشان می دهد. این شامل شش پارامتر است:

 

 • First Contentful Paint
 • Speed Index
 • Largest Contentful Paint
 • Time to Interactive
 • Total Blocking Time
 • Cumulative Layout Shift

 

The Structure Tab:

این جایی است که لیستی از مسائل ، تاثیری که این مسائل بر آنها وارد می کند و اقداماتی که می توانید برای بهبود سایت خود انجام دهید را مشاهده خواهید کرد.

 

The Waterfall Tab:

در این تب می توانید درخواست های فردی را در یک صفحه وب مشاهده کنید. می توانید هر درخواستی را از اینجا تجزیه و تحلیل کنید و دریابید که چه چیزی باعث مشکل کند شدن بارگیری می شود.

 

The Video Tab:

تب ویدئو جایی است که می توانید یک فیلم ضبط شده از نحوه بارگیری صفحه وب خود را مشاهده کنید. این امر به ویژه در صورتی مفید است که وب سایت شما فقط در مرورگرها و اندازه های صفحه خاص دارای مشکلات بصری باشد.

 

The History Tab:

این تب به صورت گرافیکی نتایج آزمایشات گذشته  را به شما نشان می دهد. تعداد آزمایشاتی که حساب رایگان می تواند ذخیره کند محدود است. اگر به تعداد بیشتری  نیاز دارید ، باید  نسخه پریمیوم آن را تهیه کنید.

 

کلام آخر:

در این مقاله سایت  بطور کلی بهینه سازی سرعت سایت با GTMetrix بررسی شد. اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید وپیشنهاد میکنم مقاله آموزش افزایش سرعت سایت gtmetrix را در وب سایت ما مطالعه کنید و برای ارتباط بیشتر با ما به صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط