نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 1009
تاریخ بروزرسانی ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

تفاوت طراح وب و توسعه دهنده وب چیست ؟

در این مقاله از تیم وب یار قصد داریم به بررسی تفاوت طراح وب و  توسعه دهنده وب بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

طبق مقایسه تفاوت طراح وب و توسعه دهنده وب ، طراح وب یک گرافیست است که مسئولیت طراحی چیدمان، قابلیت استفاده و ظاهر بصری یک وب سایت را بر عهده دارد. توسعه دهنده وب کسی است که ساختار اصلی یک وب سایت را می سازد و حفظ می کند. یک طراح وب موفق باید دارای مجموعه ای از مهارت های خلاقانه، گرافیکی و فنی باشد.

طراح وب کیست ؟

طراح وب (Web Designer ) کسی است که چشم انداز کلی سایت را طراحی کرده و برای یک وب سایت برنامه ریزی می کند. طراحی وب کمتر به استفاده از کد برای جان بخشیدن به وب سایت مربوط می شود و بیشتر به تعیین چیدمان سایت ، پالت رنگ ، انتخاب قلم و مضامین بصری می پردازد که می تواند با کدنویسی توسط یک توسعه دهنده وب زنده شود.

تفاوت توسعه دهنده وب و طراح وب چیست ؟

 

طراحان وب در درجه اول مسئولیت آگاهی از نحوه کار کد را ندارند . اما اطمینان حاصل می کنند که برای بازدید کنندگان ، وب سایت زیبا و کاربر پسند است. آنها از نرم افزارهای طراحی گرافیک از جمله محصولاتی مانند Adobe Photoshop ، Illustrator ، Inkscape  و … استفاده خواهند کرد. یک طراح وب معمولا باید مسلط به مباحث UX ( تجربه کاربری ) و UI (رابط کاربری ) باشد.

در واقع یک طراح وب باعث می شود وب سایت شما خوب به نظر برسد. آنها همچنین از کدهایی مانند HTML و CSS برای ایجاد طرح های خود استفاده می کنند.

انواع مختلفی از طراحان وب با توجه به نقش آنها وجود دارد:
طراح تجربه کاربری (UX): UX به عنوان تجربه کاربری شناخته می شود. اساساً احساس یک کاربر و برآورده شدن خواسته های او پس از استفاده از نرم افزار یا هر ابزار دیگری که طراحی شده است. به عبارت ساده «آیا کاربر می‌تواند از محصول به شیوه‌ای کارآمد استفاده کند، همان‌گونه که توسعه‌دهنده قصد داشته از محصول خود استفاده کند».
طراح رابط کاربری (UI): طراحی رابط کاربری (UI) ایجاد گرافیک، تصاویر، و استفاده از آثار هنری عکاسی و تایپوگرافی برای بهبود نمایش و چیدمان یک محصول دیجیتال در نماهای مختلف دستگاه آن است. عناصر رابط شامل کنترل‌های ورودی (دکمه‌ها، منوهای کشویی، فیلدهای داده)، اجزای ناوبری (فیلدهای جستجو، نوار لغزنده، نمادها، برچسب‌ها)، اجزای اطلاعاتی (نوارهای پیشرفت، اعلان‌ها، جعبه‌های پیام) است.
طراح بصری: نقش طراح بصری این است که محصول تکمیل شده باید جذاب به نظر برسد. آنها ترکیبی از رابط کاربری و طراح گرافیک هستند. بین یک طراح گرافیک و طراح بصری اشتباه نگیرید.

 

web developer چیست؟

توسعه دهنده چیست : به توسعه دهندگان وب معمولاً برنامه نویس گفته می شود. آنها طرح ایجاد شده توسط طراحان وب را می گیرند و آن را به یک وب سایت کاملاً کارآمد تبدیل می کنند. آنها از نرم افزارها و ابزارهای مختلفی مانند جاوا اسکریپت، جی کوئری، Node.js، PHP، ASP.NET Python و غیره استفاده می کنند. هدف اصلی آنها ایجاد یک وب سایت روان و با عملکرد خوب است. توسعه دهندگان وب مسئول همکاری با طراحان UX، طراحان رابط کاربری و طراحان بصری برای ایجاد صفحات وب بر اساس طراحی ارائه شده توسط طراح هستند.
بر اساس نقش توسعه دهندگان وب را نیز می توان به سه نوع تقسیم کرد:

Front-end developer

یک توسعه دهنده Front-end طراحی سمت کاربر را بر عهده دارد. آن ها از طریق استفاده از HTML ، CSS و JavaScript ، به طراحی بخشی می پردازند که کاربران می توانند آن را مشاهده کنند.

Back-end developer

توسعه دهنده Back-end طراحی سمت سرور را بر عهده دارد. قسمتی که کاربر آن را نمی بیند یا با آن ارتباط برقرار نمی کند. اما به منظور برقراری ارتباط بین سرور ، برنامه و پایگاه داده ، توسعه دهندگان back-end از زبانهای سمت سرور مانند PHP ، Ruby ، Python ، Java و .. استفاده می کنند.

full stack developer چیست

همان گونه که از اسمش مشخص است به کسی گفته می شود که تمامی مهارت های هر دو بخش بالا یعنی در سمت سرور و سمت کاربر را دارد.

 

تفاوت طراح وب و توسعه دهنده وب

  1. برای درک بهتر این تفاوت بیاید با مثال ساخت یک اتومبیل مقایسه را شروع کنیم.
  2. یک توسعه دهنده وب وظیفه استفاده از اجزای مختلف مانند موتور ، سیستم انتقال قدرت ، چرخ ها و … را برای ساخت یک اتومبیل کاملاً کاربردی دارد که از جنبه های فنی آن بدون خطا است.
  3. یک طراح وب مسئولیت طراحی زیبایی خودرو (راحتی صندلی ها ، نحوه قرارگیری داشبورد و …) و همچنین راحتی در رانندگی و سواری در اتومبیل را به عهده خواهد داشت.
  4. قطعا یک اتومبیل با وجود هر دو قسمت بالا می تواند یک محصول قابل استفاده و با کیفیت باشد. که این نتیجه برای طراحی یک سایت هم صدق می کند. اگر طراح وب و توسعه دهنده وب با هم همکاری کنند نتیجه آن سایتی زیبا با رابط کاربری مناسب است.

البته باید گفت این چنین نیست که یک طراح وب نمی تواند یک توسعه دهنده وب هم باشد و یا برعکس. این تصمیم شماست که بخواهید در یک طرف ماجرا فعالیت کنید و یا در هر دو بخش مهارت کسب کنید.

تیم طراحی سایت وب یار با دارا بودن متخصصان در هر دو بخش طراحی وب و توسعه دهنده وب، سایتی متناسب با نیازهای شما طراحی می کند. جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
بهترین راهکار برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

انواع محدودیت های حال حاضر در اینستاگرام • محدودیت فالوو کردن سایر کاربران اینستاگرام: • محدودیت لایک کردن پست‌های مختلف کاربران اینستاگرام: • محدودیت کامنت گذاشتن برای پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت به کار بردن هشتگ در پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت تعداد کلمات متن (کپشن) پست اینستاگرام: • محدودیت تعداد کاراکترهای Biography کاربران اینستاگرام: هدف از فالو و آنفالو کردن در اینستاگرام…

شرکت های طراحی اپلیکیشن

“اگه برنامه تون درست کار نمی‌کنه اصلاً نگران نشید چرا که اگر همه‌چیز درست کار کنه، شما بیکار می‌شید.” قانون موشر چرا این مقاله را با این جمله معروف از موشر بزرگ شروع کردیم؟ شرکت های طراحی اپلیکیشن ، در بین همه شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند ، خدمات بزرگی را به جوامع و کسب و کار…