نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 1222
تاریخ بروزرسانی ۴ آبان ۱۴۰۰

پایگاه داده SQL یا NoSQL

یکی از بزرگترین تصمیمات انتخاب میان پایگاه داده SQL یا NoSQL می باشد. در حالی که هر دو گزینه قابل اجرا هستند. تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد که کاربران هنگام تصمیم گیری باید به آنها توجه کنند.در این مقاله به بررسی تفاوت های موجود بین این دو پایگاه داده می پردازیم.

SQL چیست؟

یک زبان قدرتمند و همه کاره می باشد که اکثر افراد از آن برای یک انتخاب مطمئن استفاده می کنند. با SQL ،طرح هایی را که ساختار سازماندهی داده های شما را تشکیل می دهند باید از پیش تعریف کنید.
(Structured Query language) زبان استاندارد برای برقراری ارتباط با پایگاه داده های رابطه ای و جدول می باشد. به طور معمول ، این پایگاه داده ها پایگاه داده SQL نامیده می شوند. با SQL می توانید به راحتی داده های پایگاه داده را جستجو ودرج و به روز رسانی و حذف کنید.

 

پایگاه داده SQL یا NoSQL

 

ویژگی های این نوع پایگاه داده کدام اند؟

• مقیاس پذیری: پایگاه های داده SQL به صورت عمودی مقیاس پذیر هستند . به عنوان مثال ، برای بهبود عملکرد و کارایی ، می توان قدرت یا بار بیشتری (CPU ، RAM یا SSD) را بر روی یک سرور اضافه کرد.

• جامعه کاربردی : پایگاه های داده SQL برای مدت طولانی وجود داشته است ، به این معنی که آنها دارای جامعه گسترده ای با مستندات و پشتیبانی عالی هستند.

• همه کاره: پایگاه داده های SQL را می توان برای تعداد زیادی مدل داده استفاده کرد ، که این امر را برای انواع برنامه ها مناسب می کند. SQL همچنین دارای مجموعه وسیعی از ابزارها و عملکردهاست که آن را بسیار قدرتمند می کند.

• یادگیری و مدیریت آن بسیار ساده می باشد . SQL انعطاف پذیری زیادی دارد زیرا با چارچوب هایی مانند Oracle ، IBM ، کار می کند.

• با مهارت بالا بسیاری از اطلاعات را بازگردانی یا ریکاوری می کند . زیرا از دستورالعمل های قبل استفاده می کند و به شما امکان می دهد بدون اطلاع از بخش کدگذاری ، بر پایگاه های داده نظارت کنید.

پایگاه داده های معروف SQL:

• MySQL

• PostgreSQL

• Microsoft SQL Server

• Oracle Express Edition

NoSQL چیست؟

ساختار NoSQL بسیار منعطف تر از SQL می باشد. انعطاف پذیری به این معناست که اسناد ی که دارای ساختار منحصر به فرد خود هستند، می توانند بدون پرداختن به لیست ساختار از پیش تعریف شده تشکیل شوند. با این حال ، یک تصور غلط رایج وجود دارد که پایگاه های داده NoSQL نمی تواند ارتباط داده ها را به خوبی حفظ کنند. در واقع، آنها به سادگی روابط متفاوت تری نسبت به پایگاه داده های SQL ایجاد می کنند.

ویژگی های این نوع پایگاه داده به چه صورت می باشد؟

• مقیاس پذیری: پایگاه داده های NoSQL مشابه پایگاه های داده SQL ، به راحتی مقیاس پذیر هستند. با این حال ، آنها به صورت افقی مقیاس می شوند به این معنی که شما سرورهای بیشتری را به پایگاه داده NoSQL خود اضافه می کنید. با افزودن سرورهای بیشتر در پایگاه داده SQL می توان ترافیک بیشتری را مدیریت کرد.

• جامعه: NoSQL نسبت به پایگاه های داده SQL نسبتاً جدید است. به این معنی که گاهی اوقات پشتیبانی مستندی برای استفاده از پایگاه داده وجود نخواهد داشت. با این حال ، محبوبیت NoSQL به سرعت در حال افزایش است.

• انعطاف پذیری: با یک پایگاه داده NoSQL ، به شما انعطاف پذیری بیشتری داده می شود تا داده های خود را بدون ساختار از پیش تعریف شده ذخیره کنید . که بسته به برنامه ای که در حال ساخت آن هستید مفید است.

پایگاه داده های معروف نو اس کیو ال

• MongoDB

• DynamoDB

• Redis

• RavenDB

و اما سوال اصلی !

از میان پایگاه داده SQL یا NoSQL کدام یک از آنها بهتر و سریع تر است؟

اولین و اصلی ترین عامل در تصمیم گیری SQL در مقابل NoSQL این است که داده های شما چگونه به نظر می رسند.

اگر داده های شما در درجه اول ساختار یافته باشند ، پایگاه داده SQL احتمالاً انتخاب مناسبی است.

 

پایگاه داده SQL یا NoSQL

 

پایگاه داده SQL برای سیستم های معامله گرا مانند ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری ، نرم افزار حسابداری و بسترهای تجارت الکترونیکی مناسب است. هر سطر در پایگاه داده SQL یک نهاد مجزا (به عنوان مثال مشتری) است. و هر ستون یک ویژگی است که آن موجودیت را توصیف می کند (به عنوان مثال آدرس ، عنوان شغل ، مورد خریداری شده و غیره).
به دلیل این روابط متمایز و ساختار یافته بین سطرها و ستون ها در یک جدول ، SQL بهترین پایگاه داده برای مواقعی هستند که نیاز به سازگاری داده ها با ACID دارید.

ACID مخفف عبارت:

• Atomicity هر تراکنش یا به طور کامل موفق می شود یا به طور کامل عقب می افتد.
• Consistency داده های نوشته شده در پایگاه داده باید مطابق با تمام قوانین تعریف شده معتبر باشد.
• Isolation هنگامی که معاملات به طور همزمان اجرا می شوند ، با یکدیگر درگیر نمی شوند. طوری عمل می کنند که گویی به صورت متوالی اجرا می شوند.
• Durability هنگامی که یک تراکنش به پایگاه داده متعهد شد ، حتی در صورت خرابی سیستم ، دائمی تلقی می شود.
“اتمی ، سازگاری ، جداسازی و دوام” ، مجموعه ای از اصول است که اطمینان می دهد تراکنش های پایگاه داده به طور قابل اعتماد پردازش می شوند. هنگامی که هر سیستم ذخیره سازی اطلاعات از این اصول پیروی می کند ، با ACID سازگار است.

اگر داده های شما بسیار ساختار یافته است و رعایت ACID ضروری است ، SQL یک انتخاب عالی است.از سوی دیگر ، اگر الزامات داده شما مشخص نیست یا داده های شما بدون ساختار هستند ، NoSQL ممکن است بهترین گزینه شما باشد.داده هایی که در پایگاه داده NoSQL ذخیره می کنید نیازی به طرحواره از پیش تعریف شده مانند پایگاه داده SQL ندارید. در عوض ، داده ها می توانند ذخیره ستون ، مستند گرا ، مبتنی بر نمودار یا ارزش کلیدی باشند. این امر هنگام مدیریت پایگاه داده شما ، انعطاف پذیری بیشتری و برنامه ریزی اولیه کمتری را فراهم می کند.

نتیجه گیری:

بسته به الزامات خاص ، هر کسب و کاری پایگاه داده مناسب خود را انتخاب می کند، انتخاب NoSQL ، امروزه به معنی پایبندی به آن برای همه نیازها نیست. ممکن است ترجیحات متعدد و الزامات متمایزی نسبت به پایگاه های داده دیگر وجود داشته باشد.از این رو ، تعیین الزامات تجاری و شناسایی پایگاه های داده مناسب می تواند به درستی از نیازها و توسعه مشاغل پشتیبانی یکپارچه را ارائه دهد. با این حال ، انتخاب یا توصیه یک پایگاه داده مناسب یک تمرین بی اهمیت است.امیدواریم این بحث SQL در مقابل NoSQL یک رویکرد مفید باشد که به صاحبان مشاغل در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند.

سخن پایانی

برای بهینه سازی پایگاه داده های سایت خود با ما تماس بگیرید. مجموعه وبیار در هر دو نوع پایگاه داده SQL یا NoSQL تخصص بسیار زیادی دارد. همچنین در جلسات مشاوره برای شما توضیح خواهند داد که کدام یک از این دو نوع پایگاه داده را برای کار خود انتخاب کنید.اکنون می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس بگیرید و از خدمات ما استفاده کنید.برای آگاهی از تخفیفات و اخبار سایت ما را در اینستاگرام و خبرنامه ایمیلی سایت وبیار همراهی کنید.

مقالات مرتبط
بهترین راهکار برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

انواع محدودیت های حال حاضر در اینستاگرام • محدودیت فالوو کردن سایر کاربران اینستاگرام: • محدودیت لایک کردن پست‌های مختلف کاربران اینستاگرام: • محدودیت کامنت گذاشتن برای پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت به کار بردن هشتگ در پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت تعداد کلمات متن (کپشن) پست اینستاگرام: • محدودیت تعداد کاراکترهای Biography کاربران اینستاگرام: هدف از فالو و آنفالو کردن در اینستاگرام…

شرکت های طراحی اپلیکیشن

“اگه برنامه تون درست کار نمی‌کنه اصلاً نگران نشید چرا که اگر همه‌چیز درست کار کنه، شما بیکار می‌شید.” قانون موشر چرا این مقاله را با این جمله معروف از موشر بزرگ شروع کردیم؟ شرکت های طراحی اپلیکیشن ، در بین همه شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند ، خدمات بزرگی را به جوامع و کسب و کار…