0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طراحی سایت در اصفهان, سئو سایت اصفهان, ساخت سایت اصفهان, طراحی سایت حرفه ای اصفهان, بهینه سازی سایت , بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ 09133886881 احمدپور

زبان کاتلین و موارد استفاده آن

نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 42
تاریخ بروزرسانی ۲۶ دی ۱۴۰۰

کاتلین یکی از زبان های برنامه نویسی بسیار مهم است. از زمانی که این زبان معرفی شد ، یعنی در سال 2011 تاکنون این نام برای جامعه برنامه نویسان بسیار شناخته شده است. اما این زبان دقیقا چیست؟ بیایید تا نگاه عمیق تری به آن بیندازیم.

 

کاتلین چیست؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی از نوع استاتیک استو به طور گسترده برای توسعه ی برنامه های اندروید استفاده می شود. این زبان به پلتفرم های کامپایل مانند جاوا اسکریپت ، جاوا و Native کمک می کند. طبق گفته ی تیم برنامه نویسان کاتلین ، کاتلین یک زبان شی گراست و و به گونه ای برنامه ریزی شده ککه بتواند بهتر از جاوا عمل کند. بنابراین به برنامه نویسان جاوا این اجازه را می دهد که به صورت تدریجی به کاتلین مهاجرت کنند.

 

کدام شرکت ها اکنون از کاتلین استفاده می کنند؟

کاتلین تنها یک سال بعد از راه اندازی توانست جای جاوا را بگیرد. هم اکنون بیش از 60 درصد از برنامه نویسان اندروید از کاتلین استفاده می کنند. در زیر برخی از محبوب ترین برنامه هایی که با کاتلین ساخته شده اند اشاره می کنیم:

نتفلیکس

گوگل

پینترست

تیندر

Airbnb

کاتلین چیست؟

چرا باید از کاتلین استفاده کنیم؟

پاسخی که باید بدهیم این است که کاتلین بر روی چندین پلتفرم قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد. به طور مثال :

  • Linux (x86-64 , MIPS , MIPS little endian , arm32)
  • Windows (x86-64)
  • IOS (arm64)
  • MacOS (x86-64)
  • WebAssembly (wasm32)
  • Android (arm32 and arm64

 

Syntax و برنامه نویسی تابعی

Syntax (نحو) این زبان معنادار و بسیار کوتاه است. کدهای کاتلین ، ویژگی های سبک برنامه نویسی شی گرا و تابعی را با یکدیگر ترکیب می کند. Kotlin برخی از ویژگی های برنامه نویسی کاربردی مانند Lambdas را در JDK 8 اضافه می کند. با این حال، این زبان از ابتدا به طور کامل از الگوهای برنامه نویسی تابعی پیروی می کرد. به همین دلیل، می‌تواند کارایی کد بالاتری نسبت به جاوا با خطوط کد کمتر ارائه دهد.

کاتلین شامل توابع برنامه نویسی تابعی مختلفی مانند عبارات لامبدا ، توابع مرتبه بالاتر، توابع درون خطی، توابع ناشناس، ژنریک و بازگشت است.

مانند جاوا، کد منبع Kotlin ابتدا به بایت کد تبدیل شده و بر روی یک ماشین مجازی جاوا (JVM) مستقل از یک محیط خارجی یا یک سیستم عامل خارجی اجرا می شود. JVM ماشین مجازی است که به سیستم عامل اجازه می دهد برنامه های نوشته شده با جاوا یا زبان برنامه نویسی سازگار دیگری که کد آن در بایت کد جاوا کامپایل شده است را اجرا کند.

 

 قابلیت همکاری با جاوا

Kotlin قابلیت همکاری کامل با جاوا را ارائه می دهد. کد را می توان به راحتی از جاوا فراخوانی کرد و کدهای جاوای موجود را نیز می توان از کاتلین بدون هیچ مشکلی فراخوانی کرد.

کد کاتلین را می توان در کد منبع جاوا اسکریپت نیز کامپایل کرد. برنامه نویس را قادر می سازد تا کد منبع خود را به کد جاوا اسکریپت تبدیل کند.

ترانسپایلر (تران کامپایلر) یک کامپایلر منبع به منبع است که از کد منبع یک زبان برنامه نویسی به عنوان ورودی استفاده می کند و کد منبع متناظر زبان برنامه نویسی دیگر را به عنوان خروجی تولید می کند.

 

تفاوت کاتلین و جاوا چیست؟

امروز Android Studio با پشتیبانی یکپارچه Kotlin عرضه می شود. بنابراین ایجاد یک پروژه اندرویدی که کد Kotlin را درک کند به آسانی علامت زدن یک کادر در ایجاد پروژه Android Studio است. اما کاتلین چه عملکرد هایی دارد که جاوا ندارد؟

در اینجا تفاوت های اصلی وجود دارد:

اگر یک کلاس Kotlin را با یک کلاس جاوا مقایسه کنید که کار مشابهی را انجام می دهد، کلاس Kotlin به طور کلی بسیار مختصرتر است. به طور خاص، مقدار کدی که باید در کاتلین نوشته شود می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

Kotlin به برنامه نویسان این فرصت را می دهد تا عملکردهای جدیدی را به یک کلاس اضافه کنند. این توابع افزونه در سایر زبان های برنامه نویسی نیز موجود هستند، اما در جاوا در دسترس نیستند.

توابع Kotlin زیر نیز در حال حاضر در جاوا در دسترس نیستند:

عبارات لامبدا

ساختارهای کنترلی

توابع گسترش

امنیت صفر

قالب های رشته ای

سازنده های اولیه

هیئت درجه یک

نوع استنتاج برای انواع متغیر و ویژگی

انحراف نقطه اعلام و نوع پیش بینی ها

عبارات محدوده

اضافه بار سرور

اشیاء همراه

کلاس های‌داده

رابط های جداگانه برای مجموعه های فقط خواندنی و قابل تغییر

کوروتین ها

برخلاف جاوا، یک کلاس Kotlin می تواند یک سازنده اولیه و یک یا چند سازنده ثانویه داشته باشد. همچنین غیر معمول نیست که یک پروژه چندین کلاس داشته‌باشد که فقط حاوی‌داده باشد. در جاوا متوجه می شوید که باید برای این کلاس ها کدهای زیادی بنویسید، هرچند که خود کلاس ها عملکرد بسیار کمی دارند.

برخلاف جاوا، کاتلین از ترکیب بر روی الگوی طراحی وراثت از طریق تفویض درجه یک (که گاهی اوقات به آن تفویض ضمنی نیز گفته می شود) پشتیبانی می کند. در تفویض اختیار، یک شی دریافت کننده، عملیات را به شیء تفویض دوم، که یک شیء کمکی با زمینه اصلی است، واگذار می کند.

Kotlin از تمام چارچوب‌ها و کتابخانه‌های جاوای موجود، از جمله چارچوب‌های پیشرفته مبتنی بر پردازش حاشیه‌نویسی، پشتیبانی می‌کند، اگرچه برخی از کتابخانه‌های جاوا قبلاً پسوندهای Kotlin مانند RxKotlin را ارائه می‌کنند.

تفاوت کاتلین و جاوا در چیست؟

چگونه می توانم از Kotlin هنگام برنامه نویسی استفاده کنم؟

مانند جاوا، کاتلین نیز زبان بسیار قدرتمند و قابل اعتمادی است. اما کاتلین واضح تر و کارآمدتر از جاوا و سایر زبان های برنامه نویسی است. گوگل کاتلین را به عنوان زبان رسمی اندروید به خصوص برای توسعه اپلیکیشن های موبایل انتخاب کرده است.

با این حال، این امر بر محبوبیت جاوا تأثیر نمی گذارد زیرا Google همچنان از جاوا برای اندروید پشتیبانی می کند و به این کار ادامه خواهد داد. سیستم عامل اندروید تا حد زیادی بر پایه جاوا است. بنابراین جاوا به وجود خود ادامه خواهد داد. کاتلین و جاوا در سال های آینده به صورت موازی توسط گوگل پشتیبانی خواهند شد.

اگر به فکر استفاده از Kotlin یا Java برای توسعه اندروید هستید، باید توجه داشته باشید که گزینه سوم وجود دارد: استفاده از Java و Kotlin.

 

در پایان

همانطور که می بینید، دلایل خوبی برای انتخاب Kotlin به جای جاوا وجود دارد. اما برخی مناطق نیز وجود دارند که جاوا بهتر است. شاید مهمترین دلیل این باشد: بسیاری از توسعه دهندگان به سادگی با جاوا آشنایی بیشتری دارند. این احتمال وجود دارد که بحث Kotlin-Java به این زودی حل نشود زیرا هر دو زبان مزایا و معایب خود را دارند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با زبان های دیگر برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت و پایتون به بخش بلاگ سایت وب یار مراجعه نمایید. همچنین صفحه ی ما در اینستاگرام به آدرس http://www.instagram.com/web.yar  شامل آموزش ها و اخبار مفیدی در این رابطه می باشد.

5/5 (1 Review)
مطالب مرتبط
آموزش طراحی منو رسپانسیو Responsive
مطالعه :

با آموزش منو ریسپانسیو Responsive واکنش گرا از تیم وب یار خدمت شما هستیم,اگر اصول کلی در مورد کدهای ریسپانسیو را نمیدانید و میخواهید صحفه ای ریسپانسیو بسازید حتما مطلب آموزش کدهای طراحی سایت ریسپانسیوResponsive را بخوانید. آموزش طراحی منو ریسپانسیو Responsive قدم به قدم با من همراه باشید تا ببینید که به چه راحتی به طراحی و کدنویسی یک منو ریسپانسیو (واکنش گرا) میپردازیم,و شما پس از یاد گرفتن کدهای طراحی منو واکنش گرا به راحتی میتوانید منو ریسپانسیو داشته باشید که در حالت عادی به صورت افقی نمایش داده بشود,و در صفحه نمایش هایی همانند موبایل ,تبلت,به صورت یک آیکون نمایش داده شود که با کلیک کردن بر روی این آیکون منو به صورت منوی کشویی ریسپانسیو نمایش داده شود. برای این کار ما از هیچ فریم ورکی استفاده نمیکنیم . خودمون با Media Query ها این کار رو به راحتی انجام میدیم . اول از همه بذارید با منطق این موضوع آشناتون کنم . ما با استفاده از Media Queries میتونیم تعیین کنیم که صفحه ی وبمون تو هر رزولوشن به چه شکلی نمایش داده بشه . برای منویی که قراره ایجاد کنیم هم به همین صورت عمل می کنیم . یک منو طراحی می کنیم و با استفاده از media query و کدهای css تعیین می کنیم که در رزولوشن های بالا منو بصورت عادی نمایش […]

آموزش طراحی فلت
مطالعه :

حالا چند وقتیه که  اصطلاح طراحی فلت خیلی باب شده,البته بهتر بگم چندین سال,من هم امروز تصمیم گرفتم درباره ی آموزش طراحی فلت در اصفهان مقاله جدیدی در وب یار قرار بدهم.تا کسانی که مایل به دانستن اطلاعات درباره ی طراحی فلت هستند,به اطلاعاتی جامع و کامل از طراحی فلت برسند.خب حالا قدم‌ به‌ قدم تا انتهای این پست با من باشید تا ببنید که چه مطالب مفیدی از طراحی فلت بدست می آورید. خب خیلی وقتتون رو نمی‌گیرم و سریع شروع میکنم. اول از همه:طراحی فلت چیست (flat design) طراحی فلت به نوع جدیدی از طراحی گفته میشود که اول ازهمه در کشورهای خارجی باب شد. که در آن از نوع خاصی از رنگ ها ,آیکون ها و محدودیت های خاص خودش استفاده میشه و یک شعار خاص. در واقع همه چیز ساده است اما زیبا… در طراحی تخت به مانند طراحی سنتی دیگر از سایه‌های مخلتف ، گرادینت‌ها ، آنیمیشن‌ها ، تکسچرها و پترنها استفاده نمی‌شود.این نوع طراحی clean ، ساده و دارای یک ساختار تمیز و مرتب است ، فضای خالی زیاد دارد ، رنگ‌ها روشن، ساده و یکپارچه هستند، همه‌ی المان‌ها ۲ بعدی می‌باشند ، گوشه‌ها شارپ هستند ، روی تایپوگرافی نوشته‌ها کار شده است و دکمه‌ها و المان‌ها یک دست بدون سایه و برآمدگی هستند.نمونه های معروف شروع به کار طراحی فلت رو در طراحی […]

تغییر فونت در ویژوال استدیو
مطالعه :

روش های مختلفی برای تغییر فونت و رنگ در ویژوال استدیو وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید تم تیره پیش‌فرض (که به آن «حالت تاریک» نیز گفته می‌شود) به یک تم روشن، یک تم آبی، یک تم با کنتراست اضافی، یا موضوعی که با تنظیمات سیستم شما مطابقت دارد، تغییر دهید. همچنین می توانید نوع فونت و اندازه متن را هم در IDE و هم در ویرایشگر کد تغییر دهید. تم رنگ را تغییر دهید در نوار منو، Tools > Options را انتخاب کنید. در لیست گزینه ها، Environment > General را انتخاب کنید. با استفاده از فهرست تم رنگی، تم پیش‌فرض تیره، تم روشن، تم آبی یا آبی (کنتراست اضافی) را انتخاب کنید. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Use system setting، از تم مورد استفاده ویندوز استفاده کنید.   توجه داشته باشید! وقتی تم رنگی را تغییر می‌دهید، متن در IDE به فونت‌ها و اندازه‌های پیش‌فرض یا سفارشی‌شده قبلی برای آن تم باز می‌گردد.   تغییر فونت و اندازه متن می‌توانید فونت و اندازه متن را برای تمام پنجره‌های قاب و ابزار IDE یا فقط برای پنجره‌ها یا عناصر متنی خاص تغییر دهید. برای تغییر اندازه فونت و متن در IDE در نوار منو، Tools > Options را انتخاب کنید.  گزینه ها، Environment > Fonts and Colors را انتخاب کنید. در لیست Show settings for Environment را انتخاب […]

زبان برنامه نویسی دارت
مطالعه :

دارت یک زبان برنامه نویسی نو ظهور است که توسط گوگل ارائه شده است. تا پیش از معرفی فریمورک فلاتر این زبان در بین برنامه نویسان ناشناخته بود. با معرفی فریمورک محبوب فلاتر که توسط ان میتوان یک بار کدنویسی کنید و بارها برای دستگاه های مختلف ios  ، android ، window از آن خروجی بگیرید. که به زبان دارت نوشته شده است زبان برنامه نویسی دارت نیز محبوبیت خود را بین برنامه نویسان پیدا کرد. در این مقاله قصد داریم با این زبان برنامه نویسی بیشتر آشنا شویم. مروری برزبان برنامه نویسی دارت این زبان در 10 اکتبر 2011 توسط  توسط Lars Back و KasperLund که از کارشناسان ارشد شرکت گوگل بودند ارئه شد. سال 2013 اولین نسخه رسمی این زبان منتشر شد. در آن زمان هدف از ارائه این زبان ساخت وب اپلیکیشن ها بود. پس از آن تغییرات زیادی در ساختار اصلی این زبان صورت گرفت در سال 2018 نسخه 2 این زبان ارائه شد که این نسخه با نسخه قبلی خود تغییرات زیادی از فرمت داینامیک تا استاتیک داشت. در نسخه جدید بیشتر تمرکز بر روی برنامه نویسی  cross platform یعنی یک بار کد نویسی و خروجی گرفتن برای سیستم عامل های مختلف قرار گرفت. دارت از زبان های برنامه نویسی مختلفی مثل C , C++ , C# , java , Javascript , Kotlin , Ruby […]

مطالعه :

برای آموزش طراحی سایت در فتوشاپ باید سرعت طراحی سایتتان در فتوشاپ بالا باشد در این آموزش طراحی سایت با فتوشاپ photoshop به شما کلید های سریع طراحی سایت در فتوشاپ را آموزش میدهیم.  ترفند شماره 1: چگونه یک قسمت از یک سند را که از چند لایه تشکیل شده کپی کنیم وقتی منطقه ای از یک سند را انتخاب کنید و برای انجام عمل کپی کلیدهای Ctrl+C را می فشارید آن منطقه تنها از لایه انتخابی کپی می شود. اما اگر شما بخواهید از تمام اجزای لایه ها در آن قسمت در یک لایه جدید کپی داشته باشید می توانید با افزودن کلید Shift به کلیدهای Ctrl+C این کار را انجام دهید. ترفند شماره 2: اسناد خود را در کنار هم مشاهده کنید در ابتدای تاریخ فتوشاپ (زمان زندگی دایناسورها!) وقتی تعدادی سند را باز می کنید فتوشاپ آنها را به صورت جلوی هم نمایش می دهد. یعنی تصاویر یکی پس از دیگری در جلوی هم باز می شوند که این روش Cascading نام دارد. اما اگر بخواهید به طور مثال 4 تصویر باز شده خود را کنار هم قرار دهید کافیست از منوی Windows منوی Documents را باز کرده و گزینه Tile را انتخاب کنید.     ترفند شماره 3:حالت ارائه طرح به مشتری در فتوشاپ زمان آن فرا رسیده که طرح نهایی خود را به مشتری نشان […]

مقایسه ی نود جی اس و جنگو
مطالعه :

امروزه داشتن یک وب سایت و برنامه های کاربردی مربوط به آن به بخشی ضروری برای هر کسب و کاری تبدیل شده است.و هر کسی به دنبال بهترین فریمورک برای ساخت وب سایت خود می گردد. مقایسه ی نود جی اس و جنگو امری طبیعی درهنگام توسعه ی یک وب سایت می باشد. در این مقاله مقایسه ای دقیق از نود جی اس و جنگو به شما ارائه خواهیم داد. متوجه می شوید که تفاوت های این دو در چیست و چگونه می توانید از لوپ مقایسه ی آن ها نجات پیدا کنید!! وقتی نوبت به توسعه اپلیکیشن وب می‌رسد، برای تقویت برنامه وب خود به یک برنامه قوی نیاز دارید. Node.js و Django دو فریمورک منبع باز هستند که به دلیل عملکرد همه جانبه آن ها ، بسیار مورد بحث قرار گرفته اند. Node.js vs Django نود جی اس یک محیط بین پلتفرمی دارد که برای ساخت اپلیکیشن های کارآمد و سریع مورد استفاده قرار می گیرد. اساس آن جاوا اسکریپت است و می تواند هم در سمت سرور و هم در سمت مشتری اجرا شود. دلیل محبوبیت Node.js این است که ، ابزاری آسان برای اجرای جاوا اسکریپت خارج از مرورگر می باشد. از طرفی جنگو یک فریمورک سطح بالا و بین پلتفرمی پایتون است. این برنامه بر روی توسعه ی سریع برنامه ها و حذف کارهای تکراری […]

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *