0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طراحی سایت در اصفهان, سئو سایت اصفهان, ساخت سایت اصفهان, طراحی سایت حرفه ای اصفهان, بهینه سازی سایت , بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ 09133886881 احمدپور

زبان کاتلین و موارد استفاده آن

نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
5/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید 1153
تاریخ بروزرسانی ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

کاتلین یکی از زبان های برنامه نویسی بسیار مهم است. از زمانی که این زبان معرفی شد ، یعنی در سال 2011 تاکنون این نام برای جامعه برنامه نویسان بسیار شناخته شده است. اما این زبان دقیقا چیست؟ بیایید تا نگاه عمیق تری به آن بیندازیم.

زبان کاتلین چیست؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی از نوع استاتیک استو به طور گسترده برای توسعه ی برنامه های اندروید استفاده می شود. این زبان به پلتفرم های کامپایل مانند جاوا اسکریپت ، جاوا و Native کمک می کند. طبق گفته ی تیم برنامه نویسان کاتلین ، کاتلین یک زبان شی گراست و و به گونه ای برنامه ریزی شده ککه بتواند بهتر از جاوا عمل کند. بنابراین به برنامه نویسان جاوا این اجازه را می دهد که به صورت تدریجی به کاتلین مهاجرت کنند.

کدام شرکت ها اکنون از زبان کاتلین استفاده می کنند؟

کاتلین تنها یک سال بعد از راه اندازی توانست جای جاوا را بگیرد. هم اکنون بیش از 60 درصد از برنامه نویسان اندروید از کاتلین استفاده می کنند. در زیر برخی از محبوب ترین برنامه هایی که با کاتلین ساخته شده اند اشاره می کنیم:

نتفلیکس

گوگل

پینترست

تیندر

Airbnb

برنامه های نوشته شده با کاتلین

 • Square: …
 • Trello: …
 • Evernote: …
 • Slack: …
 • Corda: …
 • Tinder:

چرا باید از کاتلین استفاده کنیم؟

kotlin programming
زبان کاتلین و موارد استفاده آن 5

پاسخی که باید بدهیم این است که کاتلین بر روی چندین پلتفرم قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد. به طور مثال :

 • Linux (x86-64 , MIPS , MIPS little endian , arm32)
 • Windows (x86-64)
 • IOS (arm64)
 • MacOS (x86-64)
 • WebAssembly (wasm32)
 • Android (arm32 and arm64

Syntax و برنامه نویسی تابعی

Syntax (نحو) این زبان معنادار و بسیار کوتاه است. کدهای کاتلین ، ویژگی های سبک برنامه نویسی شی گرا و تابعی را با یکدیگر ترکیب می کند. زبان کاتلین برخی از ویژگی های برنامه نویسی کاربردی مانند Lambdas را در JDK 8 اضافه می کند. با این حال، این زبان از ابتدا به طور کامل از الگوهای برنامه نویسی تابعی پیروی می کرد. به همین دلیل، می‌تواند کارایی کد بالاتری نسبت به جاوا با خطوط کد کمتر ارائه دهد.

کاتلین شامل توابع برنامه نویسی تابعی مختلفی مانند عبارات لامبدا ، توابع مرتبه بالاتر، توابع درون خطی، توابع ناشناس، ژنریک و بازگشت است.

مانند جاوا، کد منبع Kotlin ابتدا به بایت کد تبدیل شده و بر روی یک ماشین مجازی جاوا (JVM) مستقل از یک محیط خارجی یا یک سیستم عامل خارجی اجرا می شود. JVM ماشین مجازی است که به سیستم عامل اجازه می دهد برنامه های نوشته شده با جاوا یا زبان برنامه نویسی سازگار دیگری که کد آن در بایت کد جاوا کامپایل شده است را اجرا کند.

 قابلیت همکاری با جاوا

تفاوت زبان کاتلین و جاوا چیست؟

Kotlin قابلیت همکاری کامل با جاوا را ارائه می دهد. کد را می توان به راحتی از جاوا فراخوانی کرد و کدهای جاوای موجود را نیز می توان از کاتلین بدون هیچ مشکلی فراخوانی کرد.

کد کاتلین را می توان در کد منبع جاوا اسکریپت نیز کامپایل کرد. برنامه نویس را قادر می سازد تا کد منبع خود را به کد جاوا اسکریپت تبدیل کند.

ترانسپایلر (تران کامپایلر) یک کامپایلر منبع به منبع است که از کد منبع یک زبان برنامه نویسی به عنوان ورودی استفاده می کند و کد منبع متناظر زبان برنامه نویسی دیگر را به عنوان خروجی تولید می کند.

تفاوت زبان کاتلین و جاوا چیست؟

امروز Android Studio با پشتیبانی یکپارچه Kotlin عرضه می شود. بنابراین ایجاد یک پروژه اندرویدی که کد Kotlin را درک کند به آسانی علامت زدن یک کادر در ایجاد پروژه Android Studio است. اما کاتلین چه عملکرد هایی دارد که جاوا ندارد؟

در اینجا تفاوت های اصلی وجود دارد:

اگر یک کلاس Kotlin را با یک کلاس جاوا مقایسه کنید که کار مشابهی را انجام می دهد، کلاس Kotlin به طور کلی بسیار مختصرتر است. به طور خاص، مقدار کدی که باید در کاتلین نوشته شود می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

زبان کاتلین به برنامه نویسان این فرصت را می دهد تا عملکردهای جدیدی را به یک کلاس اضافه کنند. این توابع افزونه در سایر زبان های برنامه نویسی نیز موجود هستند، اما در جاوا در دسترس نیستند.

توابع Kotlin زیر نیز در حال حاضر در جاوا در دسترس نیستند:

کاربرد زبان کاتلین

عبارات لامبدا

ساختارهای کنترلی

توابع گسترش

امنیت صفر

قالب های رشته ای

سازنده های اولیه

هیئت درجه یک

نوع استنتاج برای انواع متغیر و ویژگی

انحراف نقطه اعلام و نوع پیش بینی ها

عبارات محدوده

اضافه بار سرور

اشیاء همراه

کلاس های‌داده

رابط های جداگانه برای مجموعه های فقط خواندنی و قابل تغییر

کوروتین ها در زبان کاتلین

برخلاف جاوا، یک کلاس Kotlin می تواند یک سازنده اولیه و یک یا چند سازنده ثانویه داشته باشد. همچنین غیر معمول نیست که یک پروژه چندین کلاس داشته‌باشد که فقط حاوی‌داده باشد. در جاوا متوجه می شوید که باید برای این کلاس ها کدهای زیادی بنویسید، هرچند که خود کلاس ها عملکرد بسیار کمی دارند.

برخلاف جاوا، کاتلین از ترکیب بر روی الگوی طراحی وراثت از طریق تفویض درجه یک (که گاهی اوقات به آن تفویض ضمنی نیز گفته می شود) پشتیبانی می کند. در تفویض اختیار، یک شی دریافت کننده، عملیات را به شیء تفویض دوم، که یک شیء کمکی با زمینه اصلی است، واگذار می کند.

Kotlin از تمام چارچوب‌ها و کتابخانه‌های جاوای موجود، از جمله چارچوب‌های پیشرفته مبتنی بر پردازش حاشیه‌نویسی، پشتیبانی می‌کند، اگرچه برخی از کتابخانه‌های جاوا قبلاً پسوندهای Kotlin مانند RxKotlin را ارائه می‌کنند.

چگونه می توانم از زبان کاتلین هنگام برنامه نویسی استفاده کنم؟

kotlin and java
زبان کاتلین و موارد استفاده آن 6

مانند جاوا، کاتلین نیز زبان بسیار قدرتمند و قابل اعتمادی است. اما کاتلین واضح تر و کارآمدتر از جاوا و سایر زبان های برنامه نویسی است. گوگل کاتلین را به عنوان زبان رسمی اندروید به خصوص برای توسعه اپلیکیشن های موبایل انتخاب کرده است.

با این حال، این امر بر محبوبیت جاوا تأثیر نمی گذارد زیرا Google همچنان از جاوا برای اندروید پشتیبانی می کند و به این کار ادامه خواهد داد. سیستم عامل اندروید تا حد زیادی بر پایه جاوا است. بنابراین جاوا به وجود خود ادامه خواهد داد. کاتلین و جاوا در سال های آینده به صورت موازی توسط گوگل پشتیبانی خواهند شد.

اگر به فکر استفاده از زبان کاتلین یا Java برای توسعه اندروید هستید، باید توجه داشته باشید که گزینه سوم وجود دارد: استفاده از Java و Kotlin.

همانطور که می بینید، دلایل خوبی برای انتخاب زبان کاتلین به جای جاوا وجود دارد. اما برخی مناطق نیز وجود دارند که جاوا بهتر است. شاید مهمترین دلیل این باشد: بسیاری از توسعه دهندگان به سادگی با جاوا آشنایی بیشتری دارند. این احتمال وجود دارد که بحث Kotlin-Java به این زودی حل نشود زیرا هر دو زبان مزایا و معایب خود را دارند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با زبان های دیگر برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت و پایتون به بخش بلاگ سایت وب یار مراجعه نمایید. همچنین صفحه ی ما در اینستاگرام به آدرس http://www.instagram.com/web.yar  شامل آموزش ها و اخبار مفیدی در این رابطه می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط
با گوشی موبایل چگونه وب سایت بسازیم؟
مطالعه :

روزبه‌روز به تعداد افرادی که با استفاده از دستگاه موبایل خود وب را مرور می‌کنند افزوده می‌شود، از این رو ساخت و طراحی کردن سایت‌هایی که برای مرورگرهای موبایل هستند نسبت به گذشته از اهمیت چندانی برخودار شده‌است. در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان نحوه ساخت وب‌سایت با گوشی را آموزش بدهیم. ساخت وب سایت با اپلیکیشن با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند نیز از این قافله عقب نمانده و یک قدم فراتر برداشته‌اند. آن‌ها این امکان را به افراد می‌دهند تا بتوانند از طریق گوشی و تبلت خود به ساخت و ویرایش یک وب‌سایت بپردازند. اگر شما به دنبال تبلیغات و ایجاد یک کسب‌وکار هستید، ساخت و داشتن یک وب‌سایت ضروری است. این امکانی است اپلیکیشن‌ها در اختیار کاربران گذاشته‌اند تا با استفاده از آن‌ها بتوانند به راحتی وب‌سایت مورد نظر خود را بسازند. برخی از این اپلیکشین‌ها عبارت‌اند از: ۱.اپلیکیشن Milkshake اگر در ساخت وب‌سایت عجله دارید، به شما استفاده از اپلیکیشن Milkshake را پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکشین یک وب‌سایت ساز فوری است که این امکان را به شما می‌دهد تا در چند دقیقه بتوانید یک وب‌سایت برای خودتان بسازید. برای ساخت وب‌‌سایت با گوشی با استفاده از این اپلیکیشن لازم است ابتدا یک طرح را انتخاب کنید، سپس اطلاعات خود را وارد نموده و در آخر لینک‌ها را پیوست نمایید. این اپلیکشین به دلیل […]

building-a-free-foreign-site
مطالعه :

ساخت سایت رایگان خارجی یکی از دغدغه‌های مهم افراد برای پیشبرد اهداف کاری است. در واقع ایجاد سایت توسط شرکت‌های معتبر، هزینه‌های زیادی در بر دارد، به همین دلیل است که افراد تلاش می‌کنند از طریق یادگیری نحوه ایجاد سایت به صورت رایگان و یا کمک گرقفتن از شرکت‌هایی که اقدام به ساخت سایت رایگان می‌کنند، این هزینه‌ها را برای خود به میزان قابل توجهی کاهش دهند. اما برای انجام این کار چه باید کرد؟ به طور کلی در فضای اینترنت آموزش‌های مختلفی برای این منظور ارائه شده است که مشاهده آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی به شما برای این منظور کمک کند، اما راهنمایی گرفتن از شرکت‌های فعال طراحی سایت در این امر نیز یک مسئله ضروری است. در وهله اول لازم است که شما نوع سایتی را که می‌خواهید ایجاد کنید، انتخاب کنید. پس از آن یک قالب را به صورت سفارشی تعیین کنید و کار را آغاز کنید. برای ساخت سایت رایگان به چه چیزهایی نیاز است؟ ابتدا باید به دنبال یک سازنده سایت باشید، در واقع چنین شرکت‌هایی این امکان را به شما می‌دهند که پس از ساخت سایت، در فضای اینترنت جایگاه مناسبی برای خود به دست آورید. البته در هنگام تلاش برای کمک گرفتن از یک شرکت معتبر و باتجربه در این زمینه، حتما به چند نکته از جمله داشتن نمونه کار معتبر، داشتن […]

مزیت ساخت سایت در اصفهان برای کسب و کار‌ها
مطالعه :

طراحی وب‌سایت به ساخت، راه‌اندازی و دیزاین صفحات وب گفته می‌شود که در ادامه با مزیت ساخت سایت در اصفهان آشنا می شویم. وب‌سایت‌ها با استفاده از زبان کد‌نویسی طراحی می‌شوند. اما امروزه با پیشرفت فناوری، توانایی‌ها و ویژگی‌های برنامه‌های ساخت وب‌سایت‌ها افزایش یافته و کار را برای برنامه‌نویسان و طراحان وب آسان‌تر کرده است. با توسعه فناوری و استفاده روز افزون مردم از تکنولوژی‌های پیشرفته و همینطور تاثیر شیوع کرونا، باعث شد تا مردم نیاز‌های خود را به صورت آنلاین و حضوری برطرف کنند. همینطور اکثر شرکت‌ها و حتی فروشگاه‌ها کلیه خدمات خود را به صورت اینترنتی در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار می‌دهند. از این رو وب‌سایت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. وب‌سایت‌ها انواع مختلفی از جمله وب‌سایت‌های فروشگاهی، شرکتی، خدماتی و… دارند. طراحی یک وب‌سایت حرفه‌ای می‌تواند شما را در جذب مشتری در اصفهان و شهر‌های دیگر کمک کند، مشتریانی که هم می‌توانند توریست باشند و هم از افراد خود اصفهان. طراحی یک وب‌سایت به خدماتی بستگی دارد که افراد می‌توانند به مشتریان خود ارائه دهند. افراد با طراحی یک وب‌سایت می‌تواند محصولات و یا خدمات خود را به همه مردم ایران و یا حتی جهان معرفی کنند. این خدمات می‌تواند خدمات فروشگاهی و راهبردی باشند. از این رو انتخاب شرکتی که بهترین و به روزترین خدمات ساخته وب‌سایت در اصفهان برای طراحی انواع وب‌سایت‌های تجاری را […]

معرفی شبکه های اجتماعی محبوب
مطالعه :

دنیای امروزه دنیای ارتباطات می باشد واهمیت رسانه ها بیشتر از همیشه احساس می شود. شبکه های اجتماعی با هدف ارتباط گرفتن افراد به وجود آمد و امروزه برای تبلیغات کسب و کارها بسیار مهم تلقی می شود. درعصر ارتباطات اغلب کسب وکارها برای پیشرفت زمینه ی شغلی خود به سمت تبلیغات در شبکه های اجتماعی روی آورده اند.شبکه های اجتماعی محبوب در اطلاع رسانی برای خبرهای روزانه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. با وب یار همراه باشید تا با بهترین شبکه های اجتماعی در ایران آشنا شویم. در جامعه ی امروزی شبکه های اجتماعی جزئی از زندگی مردم شده که برای تبلیغات ،اطلاع رسانی ها و آموزش و…از این شبکه ها بهره می برند.باتوجه به همگانی شدن شبکه های اجتماعی بین مردم لازم است که در مورد هر کدام از این شبکه ها اطلاعاتی کسب کنیم تا از جوامع امروز عقب نمانیم. تاریخچه مختصری در مورد شبکه های اجتماعی : ریشه شکل گرفتن مفهوم شبکه های اجتماعی در سال 1960در دانشگاه ایلی نویز در آمریکا بود.و بعد از روی کار آمدن مفهوم شبکه های اجتماعی در سال 1997سایتی تشکیل شد که اجازه ایجاد پروفایل به افرادمختلف را داد هدف این سایت جمع کردن لیستی از دوستان در کنار هم بود و بعد از آن هم شبکه های اجتماعی مختلفی با اهداف متنوع روی کار آمد. در سال […]

طراحی قالب وردپرس
مطالعه :

طراحی قالب وردپرس امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای قوی است که می توان با آن قالب های زیبایی طراحی کرد. در مطلب امروز وب یار می خواهیم با نحوه طراحی قالب وردپرس آشنا شویم. بیشتر سایت های دنیای وب امروزی با این سیستم مدیریت طراحی می شودو بازار کار خوبی دارد به ویژه اگر این قالب مختص کسب وکار شما باشد و با توجه به نیاز ها و سلایق شما طراحی شده باشد در این صورت است که علاوه برتکراری نبودن پاسخگوی نیازهای مجموعه شما می باشد. بررسی انواع قالب سایت قالب سایت چیست؟ ابتدا بهتر است کمی به تاریخچه آن بپردازیم. در آغاز قرن جاری و در زمانی که اینترنت هنوز در ابتدای راه خود بود، صفحات سایت‌ها به شکل ساده‌ای طراحی می‌شدند که از چند متن ساده، چند باکس رنگارنگ و شاید یک یا دو تصویر تشکیل شده بودند. تنها افرادی که دارای صفحات وب بودند، کسانی بودند که تخصص فنی در اچ‌تی‌ام‌‌ال برای ساختن یک صفحه سایت را داشتند یا می‌توانستند هزینه انجام این کار را به افرادی که این کار را می‌کردند، پرداخت کنند. اما از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی صورت گرفته است و اکنون پلتفرم‌های آنلاین زیادی وجود دارند که به افرادی که تجربه طراحی یا برنامه‌نویسی نسبتا کمی دارند، توانایی اجرای یک وب‌سایت کاملاً کارآمد را می‌دهند. […]

ساخت نرم افزار بدون کد نویسی
مطالعه :

ساخت نرم افزار بدون کد نویسی و با استفاده از کدنویسی انجام می‌شود. در این مقاله از وب یار قصد داریم تا به چگونگی ساخت نرم افزار تحت ویندوز بدون کد نویسی و مزایای آن نسبت به روش‌های قدیمی بپردازیم. با پیشرفت تکنولوژی بستر استفاده از موبایل‌ها و کامپیوترها گسترده‌تر شده است، زیرا روز به روز به تعداد کاربران آن‌ها افزوده میشود. اگر شما نیز ایده‌ای برای تولید نرم افزار و سرویس‌دهی در این بستر را دارید، بهتر است هر چه سریعتر دست به کار شوید و از این فضا که پتانسیل بالایی دارد برای کسب درآمد استفاده کنید. ساخت نرم افزار بدون کد نویسی چگونه ممکن است؟ این روزها دیگر نیاز نیست تا پروسه‌ی طولانی آموزش برنامه نویسی را طی کنید تا بتوانید به ساخت نرم افزارها بپردازید. در گذشته اگر قصد ساخت برنامه‌ای را داشتید باید ساعت‌ها زمان صرف می‌کردید تا با استفاده از کدها دستور العمل‌هایی را برای برنامه تعریف کنید تا عملکرد درستی داشته باشد. همچنین پس از تعریف آن دستور العمل‌ها باید مراحل آزمون و خطا را طی می‌کردید تا به اصطلاح برنامه‌ای که ساخته‌ای را باگ گیری (اشکال‌گیری) کنید. اما دیگر ساخت نرم افزار بدون کد نویسی یک رویا نیست! متخصصان نرم افزارهای زیادی را به عنوان ابزارهای کمکی طراحی کرده‌اند تا کاربران بتوانند بدون نوشتن حتی یک خط کد، نرم افزار ایده‌آل خود […]

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.