0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طراحی سایت در اصفهان, سئو سایت اصفهان, ساخت سایت اصفهان, طراحی سایت حرفه ای اصفهان, بهینه سازی سایت , بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ 09133886881 احمدپور

آموزش کامل ترازبندی متن ها در CSS + انواع ترفند

نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
3/5 - (1 امتیاز)
تعداد بازدید 1839
تاریخ بروزرسانی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

چگونه متن را در CSS وسط قرار دهیم

سلام دوستان وب یاری با دانش من، امروز یه بار دیگه با ترجمه ی یه آموزش درخصوص ریسپانسیو کردن صفحات وب و تراز افقی و عمودی متن در CSS به سراغ شما اومدم، امروز میخوام به شما یاد بدهم که طریقه ی ریسپانسیو کردن تگ پاراگراف <p> چگونه است و چطور تراز افقی و عمودی متن در CSS و html را پیاده سازی کنیم.

بازهم یه بار دیگه یه یادآوری کوچک در خصوص اصلاح ریسپانسیو برای دوستان تازه واردم به وب یار میکنم که منظور از طراحی ریسپانسیو، حالتیه که به شما اجازه میده یه وب سایتی طراحی کنید که در تمامی انواع گوناگون صحفه نمایش ها از قبیل دسکتاپ، موبایل، تبلت، و … به درستی نشون داده بشه.

تراز افقی و عمودی متن در CSS

برای اینکه متن در وسط قرار بگیرد در CSS، از ویژگی text-align استفاده کنید و آن را با مقدار “center” تعریف کنید.

بیایید با یک مثال ساده شروع کنیم. فرض کنید یک صفحه وب فقط متنی دارید و می خواهید تمام متن را در مرکز قرار دهید. سپس می توانید از انتخابگر جهانی CSS (*) یا بدنه انتخابگر نوع برای هدف قرار دادن هر عنصر در صفحه استفاده کنید. سپس ویژگی text-align را در مرکز قرار می دهید.

* {

text-align: center;

}

اگر می‌خواهید فقط یک عنصر را در وسط صفحه قرار دهید، می‌توانید یک ویژگی id به عنصر اضافه کنید و آن را با انتخابگر ID هدف‌گیری کنید. یا می توانید از CSS درون خطی استفاده کنید.

#center {

text-align: center;

}

تراز عمودی متن در وسط صفحه

شما می توانید متن را به روش های مختلفی به صورت عمودی در مرکز صفحه قرار دهید.

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید متن شما به صورت افقی در مرکز باشد، به سادگی ویژگی text-align را که در مرکز قرار داده شده به CSS اضافه کنید.

کاربرد CSS Padding برای تراز عمودی متن

یکی از ساده ترین راه حل ها برای این کار، استفاده از padding بالا و پایین است.

برای اعمال padding CSS به یک عنصر، می توانم از روش long form استفاده کنم و هر دو ویژگی padding-top و padding-bottom را در CSS خود تعریف کنم. یا می‌توانم از خاصیت shorthand padding استفاده کنم و سه مقدار را شامل کنم: مقدار اول نمایانگر لایه بالایی، دومی نشان‌دهنده padding چپ و راست و سومی نشان‌دهنده padding پایین است.

ترازبندی CSS - تراز بندی افقی و عمودی

با استفاده از ویژگی CSS Line-Height، متن را در مرکز قرار دهید

برای وسط عمودی متن در یک عنصر، می توانید از ویژگی CSS line-height نیز استفاده کنید. شما باید ویژگی را با مقداری برابر با ارتفاع عنصر ظرف تنظیم کنید.

.center {

  line-height: 150px;

  height: 150px;

  background: #999FF0;

}

ترازبندی عمودی متن با استفاده از موقعیت CSS و ویژگی های Transform

برای شروع، موقعیت div حاوی متن را روی نسبی تنظیم کنید. سپس پاراگراف را در div استایل کنید. ابتدا موقعیت آن را روی مطلق قرار دهید تا از جریان عادی سند خارج شود. سپس ویژگی های چپ و بالا را روی 50 درصد قرار دهید. این به مرورگر می‌گوید که لبه‌های چپ و بالای پاراگراف را با مرکز صفحه به‌صورت افقی و عمودی (یعنی 50٪ به سمت راست و پایین صفحه) ردیف کند. مشکل این است که ما نمی‌خواهیم لبه‌های پاراگراف در وسط صفحه ردیف شوند – ما می‌خواهیم مرکز پاراگراف در وسط صفحه ردیف شود.

اینجاست که ویژگی Transform CSS وارد می‌شود. با استفاده از روش Transform که به متد translate() معروف است، می‌توانیم پاراگراف را در امتداد محور X و Y حرکت دهیم.

.center {

position: relative;

height: 150px;

background: #999FF0;

}

.center p {

position: absolute;

top: 50%;

left: 50%;

transform: translate(-50%, –50%);

margin: 0;

}

ترازبندی متن را با استفاده از Flexbox در مرکز عمودی

Flexbox یکی از بهترین روش‌ها برای ترازبندی عمودی (و افقی) متن است زیرا واکنش‌گرا است و نیازی به محاسبات margin ندارد.

ابتدا باید container والد – در این مورد، div – را به عنوان یک ظرف container تعریف کنید. این کار را با تنظیم ویژگی display روی “flex” انجام می دهید. سپس، ویژگی align-item و justify-content را به «center» تعریف کنید. این به مرورگر می‌گوید که آیتم flex (div درون div) را به صورت عمودی و افقی در مرکز قرار دهد.

.center {

display: flex;

justify-content: center;

align-items: center;

height: 150px;

background: #999FF0;

}

کد html و css پاراگراف ریسپانسیو:

<!DOCTYPE html> <head> <meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=utf-8″ /> <style> .content-paragraph { float: left; margin: 5px; padding: 15px; width: 300px; height: 300px; border: 1px solid black; } </style> </head> <body> <h1>Responsive Web Site</h1> <div class=”content-paragraph “> <h2>Responsive1 </h2> <p>به وب سایت وب یار خوش آمدید,مطالب طراحی سایت ریسپانسیو را حتما مطالعه کنید. </p> <p> به وب سایت وب یار خوش آمدید,مطالب طراحی سایت ریسپانسیو را حتما مطالعه کنید</p> </div> <div class=” content-paragraph “> <h2> Responsive2</h2> <p>مطالب طراحی سایت ریسپانسیو به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش داده میشود</p> <p> مطالب طراحی سایت ریسپانسیو به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش داده میشود</p> </div> <div class=” content-paragraph “> <h2> Responsive3 </h2> <p>مطالب طراحی ریسپانسیو وب یار در خصوص ریسپانسیو کردن پاراگراف ها</p> <p> مطالب طراحی ریسپانسیو وب یار در خصوص ریسپانسیو کردن پاراگراف ها</p> </div> </body> </html>

استایل این مطالب به صورت داخلی به تگ ها داده شده، و به خاطر همین کدهای سی اس اس است که پارگراف ها به صورت ریسپانسیو نشون داده می شوند.

در این مطلب انواع روش های تراز افقی و عمودی متن در CSS را باهم یاد گرفتیم.

3/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط
مطالعه :

دقیفا مفهوم تبلیغات چیست و چه جایگاهی دارد؟کسب و کار ها تا چه اندازه وابسته به تبلیغات هستند؟تبلیغ در کدام پلتفرم ها برای من سود بیشتری دارد؟ “بسیاری از چیز های کوچک ، به واسطه تبلیغات صحیح بزرگ شده اند.“ مارک تواین تبلیغات چیست و چرا تبلیغات انجام می دهیم؟ از زمان های خیلی دور و حتی قبل از شکل گیری صنعت تبلیغات به صورت گسترده امروزی ، از تبلیغات به عنوان وسیله یا روشی برای ارتقا جایگاه یک محصول یا خدمت در اذهان جامعه و یا یک جامعه هدف خاص استفاده می شد. اما به مرور زمان با افزایش رقابت در بین کسب و کار ها و برند ها ، رویکرد ترفیع جایگاه برند در جامعه ، دچار اختلال شد. در آن زمان افراد زیادی در معرض تبلیغات و پیام های تبلیغاتی قرار می گرفتند که البته بیشتر این افراد ، از مخاطبان و جز جامعه هدف این دسته از تبلیغات نبودند ، از این رو ، تبلیغات روز به روز تاثیر خود را بر فکر و عملکرد مردم ، از دست می دادند که نتیجه این امر ، کاهش استفاده مفید و کارآمد از بودجه بندی تبلیغاتی بود. امروزه با وجود رقابت های سنگین تبلیغاتی ، عرصه تبلیغات برای شرکت ها و کسب و کار ها ، بسیار پرهزینه هستند و اگر به درستی از ابزار ها و […]

laptop with program code isometric icon software development programming applications dark neon 39422 971 1
مطالعه :

قبل از شروع نوشتن محتوای این مقاله به نظرم رسید که خالی از لطف نیست تا جمله ای از یکی از بزرگان صنعت برنامه نویسی یعنی نیکلاس نگروپونته را برای شما عزیزان علاقه مند به حوزه برنامه نویسی ، بیان کنم .ایشان در یکی از سخنرانی های خود درباره برنامه نویسی اینطوری می فرمایند:“برنامه‌نویسی این امکان رو به شما می‌ده تا در مورد خودِ «فکر کردن» فکر کنید و وقتی‌ هم که دیباگ می‌کنید، در مورد خودِ «یادگیری» یاد می‌گیرید.”و در حقیقت نیز نیز همین طور است.اگر روش صحیح درست فکر کردن و یادگیری را بلد نباشیم ، به هیچ وجه ، قادر نخواهیم بود برنامه نویسی را به صورت حرفه ای پیش ببریم. خوب بریم سر اصل مطلب ، یعنی برسی جدید ترین و نو ظهور ترین زبان های برنامه نویسی. مقدمه امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و وابستگی کسب و کار ها به صنعت دیجیتال ، اهمیت برنامه نویسان و توسعه دهندگان همه زمینه ها ، روز به روز افزایش میابد؛ این بدان معنا است که چه برنامه نویس هستید و چه کارفرما ، این بسیار اهمیت دارد که حداقل آگاهی های لازم را از دانش برنامه نویسی داشته باشید.اما دانستن یک زبان برنامه نویسی به تنهایی مشکلی را حل نمی کند و شما می بایست با جدید ترین متد ها و زبان ها آشنایی داشته باشید.زبان […]

بلاک اکشن
مطالعه :

  از بلاک اکشن ها چه می دانید؟ آیا تا به حال محدودیت های بلاک اکشن برای شما اعمال شده است؟اصلا در چه صورتی محدودیت های بلاک اکشن، برای شما اعمال می شود؟اگر اکانت اینستاگرام ما بلاک شد ، چه کاری از دست ما بر می آید؟ به طور کلی، بیشتر سامانه ها و وب اپلیکیشن ها ، برای فعالیت کاربران خود ، محدودیت هایی را به منظور جلوگیری از سوء استفاده های ناشی از فعالیت ربات ها ، اعمال می کنند و در صورتی که رفتار کاربری ، ربات گونه تشخیص داده شود ، در مرحله اول دسترسی این کاربر به برخی از خدمات و بخش های اپلیکشن محدود شده یا به عبارتی بلاک اکشن می شود.به دلیل آنکه بلاک اکشن شدن ، بیشتر در اینستاگرام ، دامن گیر ما می شود ، در ادامه موضوع اکشن بلاک را با محوریت اینستاگرام ، پیش خواهیم برد.در ادامه مقاله با ما همراه باشید. اینستاگرام من را بلک کرده ،این دقیقا یعنی چی؟ در صورتی که فعالیت های معمول شما در این پلتفرم(لایک ، کامنت ، فالو ، پست ، اشتراک گذاری استوری و پست یا هر اقدام دیگری) ، مسدود شده یا فعال نمی باشد ، اینساگرام ، محدودیت های بلاک اکشن را برای شما فعال نموده و این بدان معناست که شما قادر به لایک کردن یا دنبال کردن […]

programming languages 1400x670 e1473853525637 71agx31re0h9ve0ooztpf94s2fkoiw4fn87rtxibnhs 1
مطالعه :

یادگیری زبان برنامه نویسی ، نیاز هر انسانی است که در دنیای امروز ما زندگی می کند.اما ممکن است یادگیری برنامه نویسی ترسناک و دلهره آور به نظر برسد؛ اما با انتخاب درست زبان برنامه نویسی ، این نگرانی تا حد زیادی بی معنا می شود. به جرعت می توان گفت این نگرانی با وجود منابع آفلاین و آنلاین در دسترس مانند w3schools که بهترین آموزش ها را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار می دهند ، امری بی مورد است ، به طوری که امروزه یک کودک نیز این امکان را دارد تا یک زبان برنامه نویسی را از ابتدا بیاموزد و شروع به برنامه نویسی نماید.اما مسئله در حوزه یادگیری زبان برنامه نویسی ، تنها منابع یادگیری نیستند ، بلکه فردی که اراده نموده تا وارد دنیای جذاب و بی مثال برنامه نویسی شود ، باید مسیر درستی را طی کند تا به قدرت نوشتن برنامه های سطح بالا  و ارزشمند ، دست یابد. در ادامه با ما در این مقاله همراه باشید، مطمئناً در انتهای ایم مقاله از سردرگمی شما برای شروع برنامه نویسی ، کاسته خواهد شد.   در چه حوزه ای علاقه مند به فعالیت هستید؟ برای اینکه بتوان زبان مناسبی را برای شروع انتخاب و برای یادگیری آن برنامه ریزی کرد ، باید این موضوع را دانست که زبان های برنامه نوسی زیادی […]

برنامه نویسی برای مبتدیان
مطالعه :

حتما شما هم آوازه برنامه نویسی و برنامه نویس شدن به گوشتان خورده و احتمالا به این فکر کرده اید که برنامه نویس شوید. در این مقاله از وب یار شما را راهنمایی خواهیم کرد و به شما نشان خواهیم داد که اصلا برای این رشته ساخته شده اید یا خیر. اول همه و قبل از هر توضیحی ، باید به این نکته توجه کنید که برای برنامه نویس شدن مانند تمام تخصص های دنیا ، می بایست ابتدا ، مبتدی باشید و به خودتان اجازه برنامه نویس مبتدی بودن را بدهید. اگر متوجه منظور من نشدید اشکال ندارد ، در ادامه کامل تر توضیح خواهم داد. برنامه نویسی برای مبتدیان برنامه نویسی یکی از سرگرم کننده ترین و جذاب ترین حرفه ها و مشاغل دنیاست که در این حرفه ، فرد برنامه نویس توانایی برقراری ارتباط با یک ماشین را دارد. این برقراری ارتباط ، به وسیله زبان های برنامه نویسی انجام می شوند ، اما به عنوان یک برنامه نویس مبتدی باید بدانید که کجای راه هستید و اگر هنوز مسیر و راه خود را آغز ننموده اید ، پیشنهاد می کنم که حتما این کار را انجام دهید. چرا مهم است که زمینه فعالیت خود را مشخص کنیم؟ به دلیل اینکه همیشه یک برنامه نویس مبتدی باقی نمانید. به عبارت دیگر از ابتدا ، باید در زمینه […]

با گوشی موبایل چگونه وب سایت بسازیم؟
مطالعه :

روزبه‌روز به تعداد افرادی که با استفاده از دستگاه موبایل خود وب را مرور می‌کنند افزوده می‌شود، از این رو ساخت و طراحی کردن سایت‌هایی که برای مرورگرهای موبایل هستند نسبت به گذشته از اهمیت چندانی برخودار شده‌است. در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان نحوه ساخت وب‌سایت با گوشی را آموزش بدهیم. ساخت وب سایت با اپلیکیشن با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند نیز از این قافله عقب نمانده و یک قدم فراتر برداشته‌اند. آن‌ها این امکان را به افراد می‌دهند تا بتوانند از طریق گوشی و تبلت خود به ساخت و ویرایش یک وب‌سایت بپردازند. اگر شما به دنبال تبلیغات و ایجاد یک کسب‌وکار هستید، ساخت و داشتن یک وب‌سایت ضروری است. این امکانی است اپلیکیشن‌ها در اختیار کاربران گذاشته‌اند تا با استفاده از آن‌ها بتوانند به راحتی وب‌سایت مورد نظر خود را بسازند. برخی از این اپلیکشین‌ها عبارت‌اند از: ۱.اپلیکیشن Milkshake اگر در ساخت وب‌سایت عجله دارید، به شما استفاده از اپلیکیشن Milkshake را پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکشین یک وب‌سایت ساز فوری است که این امکان را به شما می‌دهد تا در چند دقیقه بتوانید یک وب‌سایت برای خودتان بسازید. برای ساخت وب‌‌سایت با گوشی با استفاده از این اپلیکیشن لازم است ابتدا یک طرح را انتخاب کنید، سپس اطلاعات خود را وارد نموده و در آخر لینک‌ها را پیوست نمایید. این اپلیکشین به دلیل […]

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.