نویسنده mr.hajati
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 814
تاریخ بروزرسانی ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

آموزش نرم افزار فیگما + 5 پلاگین پرکاربرد فیگما

در سال های اخیر طراحی ظاهر سایت با برنامه های مختلف بسیار متحول شده است و برخی از برنامه ها کاملا حرفه ای بوده وسایت های جذابی را ایجاد می کنند. یکی از این برنامه ها figma است. در این مطلب میخواهیم معرفی مختصر و آموزش نرم افزار فیگما را باهم بخوانیم. با تیم طراحی سایت وب یار اصفهان همراه باشید تا این آموزش را یاد بگیریم.
طراحی سایت با نرم افزار Figma به شما امکان داشن یک رابط کاربری جذاب را می‌دهد. داشتن یک رابط کاربری جذاب از مهمترین عوامل تاثیرگذار برروی هر کاربری، هنگام مراجعه به سایت شما است. در طراحی رابط کاربری به دو عنصر ظاهر رابط و شیوه آسان کار با آن باید توجه کرد. این دو عنصر دقیقاً مکمل یکدیگر هستند. زیرا جذابیت رابط کاربری در نگاه اول کاربر را جذب می‌کند.
اما بعد از داشتن رابط کابری جذاب، آنچه که تاثیر زیادی در ماندگاری مخاطب دارد، شیوه کار آسان با رابط کاربری است. این روزها نرم افزارهای زیادی برای طراحی یک رابط کاربری جذاب طراحی شده است.  از بهترین نرم‌افزارها در این زمینه، می‌توان به فیگما اشاره کرد. نرم افزار فیگما این امکان را به شما می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به شیوه‌ای آسان یک رابط کاربری جذاب و به اصطلاح User Friendly را طراحی کنید.

فیگما چیست؟

فیگما یک نرم‌افزار محبوب برای طراحی سایت است. از بزرگترین مزیت‌های طراحی سایت با فیگما رایگان بودن آن و مصرف کم اینترنت است. همین دو ویژگی این امکان را برای  کاربران مبتدی فراهم می‌کند تا بتوانند، بدون هیچگونه نگرانی پروژه‌های زیادی را برای کسب تجربه بیشتر بدون هیچ هزینه‌ای انجام دهند. از دیگر ویژگی‌های جذاب این نرم‌افزار داشتن زبان فارسی است. برای آشنایی بیشتر با فیگما مقاله همه چیز درباره نرم افزار فیگما را مشاهده کنید.

اموزش استفاده از برنامه فیگما

اولین گام در آموزش نرم افزار فیگما – نصب نرم افزار

معمولاً نیاز به نصب این نرم‌افزار نیست. اما بسیاری از افراد اقدام به نصب آن می‌نمایند. این نرم‌افزار را می‌توانید به راحتی از سایت رسمی آن دانلود کنید. همچنین یک نرم‌افزار جدا نیز برای نصب فونت‌های دلخواه وجود دارد که به آسانی می‌توانید آن را دانلود نمائید.

ایجاد حساب کاربری با ساخت ایمیل معتبر

بعد از ساختن یک ایمیل معتبر باید اقدام به ساختن حساب کاربری نمائید. معمولاً بعد از ورود چند نمونه طراحی آماده وجود دارد. اما اگر شما می‌خواهید یک پروژه جدید ایجاد کنید با کلیک برروی دکمه new در سمت راست و بالای صفحه می‌توانید طراحی خود را شروع کنید. پس از ایجاد حساب کاربری و ورود به فیگما باید با صفحه زیر مواجه شوید:
مانند هر نرم‌افزار دیگری در فیگما نیز در بالای صفحه یک منو وجود دارد که در ادامه با این بخش‌ها آشنا خواهید شد.
 

آشنایی با نوار بالای صفحه در نرم‌افزار فیگما

 
سمت راست نوار بالای صفحه سه گزینه قرار گرفته است که شامل:
 
 • دکمه ابعاد بوم وسط: از مهمترین کاربردهای این دکمه تنظیم بخش میانی صفحه و امکاناتی مانند خط کش، نشانگرهای موس فعال در پروژه است.
 • نمایش طرح: این گزینه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید طرح مورد نظر خود را در یک صفحه جدید در مرورگر مشاهد نمائید.
 • اشتراک طرح: این گزینه از مهمترین جذابیت‌های طراحی سایت با فیگما است. با استفاده از این گزینه به راحتی قادر هستید طرح خود را با دیگران اشتراک گذاری کنید و یا برای بقیه افراد دسترسی ایجاد کنید.
نکاتی درباره آموزش نرم افزار فیگما (نوار صفحه فوقانی)
 • برای تغییر عنوان پروژه در نرم افزار Figma، با یک کلیک ساده برروی عنوان به راحتی قادر خواهید بود عنوان آن را تغییر دهید.
 • در قسمت سمت چپ بالای صفحه هشت گزینه قابل مشاهده است که شامل:
 • منوی اصلی: در این منو سه خط مشاهد می‌شود که به محض بازکردن این سه خط امکاناتی مانند بازکردن فایل جدید، ذخیره، ویرایش و بسیاری از امکانات دیگر قابل مشاهده است.
 • ابزار انتخاب:با استفاده از این گزینه قادر به انتخاب المان‌ها و یا تغییر ابعاد خواهید بود.
 • ابزار ناحیه: با استفاده از آن می‌توانید ناحیه مورد نظر را طراحی و یا بخشی از آن را انتخاب کنید.
 • انتخاب اشیا:  با استفاده از گزینه Shape Tool به راحتی می‌توانید، از طرح‌ها و شکل‌های آماده استفاده کنید.
 • رسم شکل: با استفاده از این گزینه به راحتی می‌توانید، شکل‌ها و طرح‌های مختلف را ترسیم نمائید.
 • نوشتن متن: در این نرم‌افزار مانند سایر نرم‌افزارها، امکان نوشتن وجود دارد. حتی زبان فارسی نیز در این نرم‌افزار قابل استفاده است.
 • امکان جابجایی صفحه: بانند تمام نرم‌افزارهای طراحی گزینه‌ای به نام  Hand Tool برای جابجایی صفحه وجود دارد.
 • ایجاد کامنت: با انتخاب آیکون دیالوگ ابری به راحتی می‌توانید کامنت بگذارید.

گرفتن خروجی در نرم‌افزار فیگما

گرفتن خروجی در نرم‌افزار فیگما

 
در نرم‌افزار فیگما با کلیک بر روی منو اصلی زیرمنو طبق شکل زیر ظاهر می‌شود. با کلیک برروی گزینه File مانند تمام نرم‌افزارهای دیگراستفاده از  امکاناتی مانند ذخیره، گرفتن خروجی و ساخت یک پروژه جدید در دسترس است.
 

طراحی رابط کاربری با  Figma

قبل از کار با فیگما حتماً یک فرم مناسب انتخاب کنید. انتخاب فرم بسیار مهم است زیرا بدون فرم، در طراحی سایت با فیگما قادر به دیدن پیش نمایش نخواهید بود. طراحی در دستگاه‌های مختلف دارای چینش‌های مختلفی است.
 

آموزش نرم افزار فیگما – کار با لایه‌ها در فیگما

 
فیگما نرم‌افزاری است که شباهت زیادی به فتوشاپ دارد. مانند فتوشاپ می‌توانید از چندین المان در یک لایه استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر ترکیب و یا غیر قابل مشاهده نمائید. برای دسترسی به این قابلیت باید چند المان را انتخاب و در وسط صفحه قرار دهید. سپس با انتخاب این المان‌ها و راست کلیک بررروی موارد انتخاب شده قادر به مشاهده خواص لایه‌ها خواهید بود:
 

مراحل ساخت کامپوننت در فیگما

 
در شکل قبلی پس از برگزیدن المان‌ها، خواهید دید که در وسط منوی بالای صفحه به جای عنوان پروژه، سه گزینه اضافه خواهد شد. اولین گزینه از سمت چپ، به شما امکان ساختن کامپوننت از المان‌های مورد نظر را می‌دهد. شما قادر خواهید بود، یک طرح پراستفاده را به کامپوننت تبدیل و در بخش‌های دیگر طراحی خود در فیگما به کار ببرید.
 

نحوه ساخت گروه در نرم افزار Figma

 
طبق آموزش نرم افزار فیگما باید بگوییم که برای کسانیکه به صورت تیمی کار می‌کنند، گزینه‌ای جهت کار تیمی در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این گزینه می‌توانید از سمت چپ  گزینه Create new team را انتخاب نمائید. بعد از انتخاب این گزینه به راحتی می‌توانید نام گروه را انتخاب و گروه را بسازید. به محض ساخت گروه، نرم‌افزار یک لینک به شما می‌دهد که با ارسال آن به سایر اعضای تیم می‌توانید، آنها را به گروه دعوت نمائید.
 

آشنایی با بهترین پلاگین‌های فیگما

 
پلاگین‌ها از مهمترین عناصر در فیگما برای رفع بسیاری از مشکلات است. پس از شش هفته بعد از فعالیت فیگما، روزبه روز تعداد پلاگین‌های آن افزایش می‌یابد. در ادامه همراه ما باشید تا با مهم‌ترین پلاگین‌های کاربردی آشنا شوید.
 

پلاگین Arabic & RTL Support

 
همانطور که در ابتدای مقاله درباره آموزش نرم افزار فیگما دیدید، برای کار با فیگما نصب برخی افزونه ها ضروری است. یکی از این افزونه ها Arabic & RTL Support می باشد. این پلاگین برای رفع مشکلات ناشی از راست‌چین شدن متن، در طراحی سایت با فیگما استفاده می‌شود. برای کار با این پلاگین به قسمت پلاگین‌ها رفته و گزینه Arabic & RTL Support را انتخاب نمائید. بعد از انتخاب این گزینه قسمتی باز می‌شود که قادر خواهید بود، متن مورد نظر را داخل آن بنویسید. این پلاگین به سرعت متن شما را راست چین و به شما نشان خواهد داد.
 

پلاگین Unsplash

آموزش نرم افزار فیگما و پلاگین Unsplash
 
این پلاگین از بهترین پلاگین‌ها برای یافتن عکس‌های زیبا و رایگان است.  این وب سایت دارای تعداد زیادی از عکس‌های زیبا برای جستجو است. همین تعداد زیاد به کاربران امکان انتخاب تصویر مورد نظرشان را می‌دهد. به کار بردن این تصاویر رایگان و زیبا در پروژه‌های شخصی و شرکتی به سرعت پروسه کار کمک زیادی می‌کند.
 

آموزش نرم افزار فیگما و کار با پلاگین Palette

 
این پلاگین مناسب‌ترین پلاگین برای یافتن رنگ مورد نظر است. با استفاده از این پلاگین در حقیقت شما یک قالب با انواع رنگ را در اختیار دارید که با آن به راحتی می‌توانید رنگ مورد نظر خود را پیدا کنید.
 

پلاگین Iconify

 
این پلاگین از محبوب‌ترین پلاگین‌هایی است که تعداد زیادی آیکون و نماد را برای طراحی سایت با فیگما در اختیار شما می‌گذارد.
 

پلاگین Blobs در نرم افزار Figma

از این پلاگین برای ترسیم، حباب استفاده می‌شود. در حقیقت حباب‌ها به ما این امکان را می‌دهند که صفحه‌ای جذاب را طراحی کنیم. از مزیت‌های این پلاگین این است که بسیار کم حجم است. علاوه براین به آسانی می‌توانید اشکال حباب مانند را طراحی نمائید. همانطور که گفتیم با این پلاگین طراحی حباب‌ها بسیار آسان است و به راحتی می‌توانید کنتراست حباب‌ها را بوسیله نشانگر موس تنظیم نمائید.
 

مزایای استفاده از فیگما در طراحی سایت

 
داشتن یک رابط کاربری زیبا و جذب مخاطب یکی از اصلی‌ترین عوامل برای داشتن سایت زیبا و جذاب برای مخاطبان است. این روزها برای داشتن یک رابط کاربری جذاب نرم‌افزارهای متعددی روانه بازار شده است. یکی از بهترین این نرم‌افزارها برای طراحی رابط کاربری فیگما است. طراحی سایت با فیگما بسیار آسان و کاربردی است.
 
این نرم‌افزار تا حدود زیادی شبیه فتوشاپ است. پلاگین‌های کاربردی برای طراحی سایت با فیگما بسیار زیاد است. با استفاده از این پلاگین‌ها می‌توانید بسیاری از قابلیت‌ها را به طراحی اضافه نمائید. مهمترین مزیت طراحی سایت با نرم افزار Figma کاربرد آسان آن است. کار با این نرم‌افزار اصلاً پیچیده نیست و همه افراد به راحتی می‌توانند بعد از چند بار کار کردن با آن تسلط کافی برروی این نرم‌افزار داشته باشند. استفاده از پلاگین‌های متنوع، به طراحان این امکان را می‌دهد تا بتوانند طرح‌ها و رابط کاربری جذاب را برای انواع مختلف سایت مانند شرکتی، آموزشی، فروشگاهی و… طراحی نمایند.
 
برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار و همچنین تسلط بر آن می‌توانید با  طراحان و مشاوران  طراحی سایت در اصفهان وب یار تماس حاصل فرمائید. مشاوران و طراحان این سایت با داشتن تجربه و اخلاق کاری حرفه‌ای به بهترین نحو ممکن در این زمینه شما را راهنمایی می‌نمایند. چنانچه در خصوص مقاله آموزش نرم افزار فیگما سوالی دارید می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
مقالات مرتبط
بهترین راهکار برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

انواع محدودیت های حال حاضر در اینستاگرام • محدودیت فالوو کردن سایر کاربران اینستاگرام: • محدودیت لایک کردن پست‌های مختلف کاربران اینستاگرام: • محدودیت کامنت گذاشتن برای پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت به کار بردن هشتگ در پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت تعداد کلمات متن (کپشن) پست اینستاگرام: • محدودیت تعداد کاراکترهای Biography کاربران اینستاگرام: هدف از فالو و آنفالو کردن در اینستاگرام…

شرکت های طراحی اپلیکیشن

“اگه برنامه تون درست کار نمی‌کنه اصلاً نگران نشید چرا که اگر همه‌چیز درست کار کنه، شما بیکار می‌شید.” قانون موشر چرا این مقاله را با این جمله معروف از موشر بزرگ شروع کردیم؟ شرکت های طراحی اپلیکیشن ، در بین همه شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند ، خدمات بزرگی را به جوامع و کسب و کار…