نویسنده mr.hajati
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 1061
تاریخ بروزرسانی ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

نقشه سایت (sitemap) چیست؟

نقشه سایت چیست؟

با وب یار همراه باشید تا مزایا و نحوه ساخت نقشه سایت را بیاموزید.

نقشه سایت (که به آن  نقشه XML نیز گفته می شود)  نقشه ای از وب سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام محتوای وب سایت شما را پیدا کنند. موتورهای جستجو مانند Google ، Yahoo و Bing از سایت مپ برای یافتن صفحات مختلف در سایت شما استفاده می کنند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که گوگل چگونه وب سایت ها را پیدا می کند و تصمیم می گیرد چگونه رتبه بندی شوند؟ جواب Google bot است .

Google bot با کاوش در وب ، از صفحه ای به صفحه دیگر می رود. در این مسیر ، اطلاعات مربوط به پیوندهای مختلفی را بازدید می کند و نحوه ارتباط آنها را ثبت می کند. سپس گوگل از این داده ها برای ایجاد نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام یک از مطالب خاص بیشتر مورد جستجو است ، استفاده می کند.

به احتمال زیاد در مورد بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز شنیده اید. این اصطلاح برای لیست عظیمی از تکنیک ها است که می تواند رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود بخشد. بسیاری از استراتژی های سئو که در مورد آنها می شنوید روی کلمات کلیدی متمرکز شده اند . اما کارهای دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه حیاتی هستند.

به عنوان مثال ، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش ترافیک ارگانیک خود انجام دهید ، ایجاد سایت مپ است. کاری که نقشه سایت انجام می دهد ، درک و نمایه سازی محتوای شما برای موتورهای جستجو است.

در واقع sitemap  فایلی است که هیچ یک از بازدیدکنندگان شما هرگز نمی بینند. فقط برای ” چشم موتور جستجو” علامت گذاری شده است.

مزایای ساخت نقشه سایت وب سایت چیست؟

نقشه سایت چیست
sitemap

در حالی که سایت مپ باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو نمی شود ، به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا وب سایت شما را بهتر جستجو کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند محتوای بیشتری پیدا کنند و شروع به نشان دادن آن در نتایج جستجو کنند . در نتیجه ترافیک جستجو بیشتر و رتبه بندی سئو بهبود می یابد.

علاوه بر این هنگامی که همه URL های وب سایت خود را در نقشه سایت لیست می کنید ، این به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا تمام صفحات را به طور موثر کشف و خزش کنند. در یک نقشه سایت ، می توانید اولویت را به URL ها تنظیم کنید. هنگامی که این اولویت را تعیین کردید ، ربات های موتور جستجو بیشتر از بقیه بر روی این URL ها تمرکز می کنند. هم چنین سایت مپ باعث افزایش سرعت ایندکس شدن صفحات سایت شما در موتورهای جستجو می شود.

نحوه ساخت نقشه سایت با افزونه Yoast SEO

شما به سادگی می توانید به کمک افزونه قدرتمند یواست سئو سایت مپ برای سایت خود ایجاد کنید.

ابتدا به بخش عمومی افزونه یواست رفته و برروی گزینه امکانات کلیک کنید. موارد زیادی در این قسمت وجود دارد که یکی از آن ها نقشه ی XML سایت است. کافی است آن را روشن کنید تا نقشه سایت شما ایجاد شود.

نحوه ساخت نقشه سایت با افزونه Yoast SEO
sitemap به کمک افزونه یواست سئو

برای مشاهده نقشه سایت خود برروی علامت سوال روبرو کلیک کنید. سپس برروی لینک مشاهده نقشه سایت کلیک کنید.به همین راحتی با چند کلیک ساده می توانید سایت مپ خود را ایجاد و مشاهده کنید.

نقشه سایت چیست
مشاهده sitemap

ساخت نقشه سایت با رنک مث سئو

در تنظیمات داشبورد این افزونه، گزینه ای به نام تنظیمات نقشه سایت وجود دارد. روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید.

ساخت نقشه سایت

در این صفحه لینک مربوط به نقشه سایت تان را مشاهده می کنید. می توانید با انجام برخی تغییرات روی این نقشه سایت تان را بدرستی به گوگل معرفی کنید. ساخت سایت مپ سایت در رنک مث نسبت به یواست سئو امکانات بیشتری دارد.

مقالات مرتبط