نویسنده mr.hajati
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 793
تاریخ بروزرسانی ۱ دی ۱۳۹۹

مقایسه جوملا دروپال وردپرس

در این مقاله به یک موضوع جنجالی در میان مدیران و متخصص های طراحی و توسعه وب مرتبط می باشد. مقایسه جوملا،دروپال، وردپرس از نظر کارکرد، ساختار،امکانات بررسی می کنیم.

اول از هر کدام یک پیش زمینه ای به شما ارائه می دهیم:

سی ام اس وردپرس:

یک سیستم مدیریت محتواست که در سال 2003 منتشر شد.این سیستم مدریت محتوا بر پایه زبان php نوشته شده است. وردپرس در ابتدا از استقبال چندانی برخور نبود.اما اکنون وردپرس 60 درصد بازار در بین سی ام اس ها وحدودا 14 درصد بازار را در میان کلیه وب سایت های موجود در بستر انترنت را داراست. از مزیت های ورد پرس می توان به صرفه جویی در هزینه ها برای راه اندازی سایت، سرعت و ابزار های مختلفی که در اختیار مدیران سایت قرار می دهد اشاره کرد. وردپرس در ایران نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.با کلیک بر روی wordpress به وبسایت رسمی آن بروید.

سی ام اس جوملا:

این سی ام اس نیز بعد از ورد پرس در سال 2005 برپایه نرم افزار استرالیایی مایکرو طراحی شد. در واقع جوملا بسته بندی جدیدی از نسخه 2،3،4،5 نرم افزار مایکرو بود. این سی ام اس نیز همانند وردپرس بر پایه پی اچ پی نوشته شد.در بازار سی ام اس ها این افزونه حدودا 3.6 درصد استفاده شده است . این آمار در وب سایت های کل جهان به 2.2 درصد می رسد. از مزیت های جوملا می توان به سبک بودن و رابط کاربری خاص و جذابی که دارد اشاره کرد.با کلیک روی joomla به وب سایت رسمی آن بروید.

سی ام اس دروپال:

این سی ام اس بسیار قدیمی تر از دو سی ام اس قبلی می باشد. تاریخ اولین انتشار آن به 20 سال پیش باز میگردد. در سال 2000 یک سیستم مدیریت محتوا به نام دروپال پا به عرصه ی سی ام اس ها نهاد. این زبان بر پایه پی اچ پی می باشد. استفاده از این سی ام اس در بازار سی ام اس ها 2.5 درصد و در کل وب سایت های موجود در دنیا 1.5 درصد می باشد.  با کلیک به روی drupal به سایت رسمی این سی ام اس منتقل می شوید.جهت آموزش نصب دروپال روی لوکال هاست کلیک کنید

 

شباهت های موجود در بین این سی ام اس ها:

  1. همگی با زبان php نوشته شده اند.
  2. هر سه سی ام اس رایگان هستند
  3. هر سه آن ها از my sql استفاده می کنند.
  4. در هر سه این سی ام اس ها امکان استفاده از افزونه ها و تم ها وجود دارد.
  5. هر سه قابلیت راستچین شدن و ترجمه به زبان فراسی را دارند.

تفاوت های موجود بین وردپرس ، دروپال و جوملا:

این سه همان طور که گفته شد یک وجوه اشتراکی دارند اما تفاوت هایی هم بین آن ها وجود دارد. این تفاوت ها عبار اند از:

  • درسته که در بالا گفته شد هر سه از پایگاه داده my sql استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که ورد پرس به صورت اختصاصی فقط از my sql استفاده می کند. ولی آن دو مورد دیگر غلاوه بر my sql از پایگاه داده های دیگر نیز پشتیبانی می کنند.
  • مجبوبیت ورد پرس همان طور که در ابتدا گفته شد بسیار زیاد تر از جوملا و دروپال می باشد.
  • وردپرس بازار کار بیشتری نسبت به دو سی ام اس دیگر دارد.
  • جوملا و دروپال به طور پیش فرض زبان فارسی هم دارند.ولی برای ورد پرس باید نسخه فارسی نصب کنیم

و تفاوت هایی نیز در پلاگین ها قالب ها و موارد دیگر که از حوصله شما خارج است و جود دارند. که در مقالات بعدی به آن می پردازیم.

وردپرس یا دروپال یا جوملا؟

الآن طبیعی است که این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که کدام یک از این سیستم های مدیریت محتوا بهتر هستند؟ در جواب شما باید بگویم که هر یک کاربران و محبوبیت خود را دارند. هر سه این سیستم های مدیریت محتوا ایمن و غیر قابل نفوذ هستند. انتخاب از بین این سه سی ام اس بستگی به دیدگاه شخص شما دارد. اما در بازار کار کشور عزیزمان ایران، ورد پرس از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.در جدول زیر مقایسه با یک نگاه بین این سه سیستم مدیریت محتوا تفاوت های عمومی آن ها را مشاهده می کنید.

 

مقایسه جوملا دروپال وردپرس

 

سخن آخر:

جهت آموزش های بیش تر به صفحه بلاگ سایت وب یار بروید و در آن جا از مقالات وب سایت وب یار نهایت استفاده را ببرید. ما در این مقاله با موضوع مقایسه جوملا دروپال وردپرس، سعی کردیم که اطلاعات کاملی در مورد این سه سیستم مدیریت محتوا در اختیار شما بگذاریم و در نهایت تصمیم گیری را به شما واگزار کنیم.

مقالات مرتبط
قیف فروش
قیف فروشت رو طراحی کن !

روزی که محتوا های این سری از وب یار را برای من ارسال کردند ، با دیدن این عنوان های جذاب ، با خودم گفتم که تمام این سری از محتوا ها را باید خودم بنویسم ؛ چراکه اگر اون رو درست بشناسید و از این روش استفاده کنید ، به تنهایی این توانایی را دارد که سیستم بازاریابی و فروش شما رو متحول کند.در…

اپلیکیشن
5 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه موبایل اپلیکیشن ها

برنامه های موبایل در چه ساختار هایی طبقه بندی می شوند؟آیا می توان با هرزبانی برای هر پلتفرمی ، دست به توسعه اپلیکیشن زد؟بهتره از چه زبان برنامه نویسی برای توسعه اپ های موبایل استفاده کنیم؟ اپلیکیشن های native اپلیکیشن های hybrid زبان های محبوب و کارآمد برنامه موبایل 1.Javascript در اپلیکیشن های مولتی پلتفرم 2.جاوا در اپلیکیشن های اندرویدی 3. Swift در اپلیکیشن های…

5 تا از بهترین و ارزان ترین روش های تبلیغاتی

شما هم این روز ها ، با چالش فروش پایین و کمبود مشتری روبه رو شدید؟تازه کسب و کار خود را راه انداختید و به دنبال بهترین و ارزان ترین روش های تبلیغاتی هستید؟تازه وارد هستید و کم هزینه بودن تبلیغات ، برای شما بسیار مهم است؟بستر های تبلیغاتی را نمی شناسید؟تبلیغات را بی فایده می دانید؟ اصلا ارزان ترین روش های تبلیغاتی برای شما…