نویسنده mr.hajati
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 2350
تاریخ بروزرسانی ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمینه دلخواه چیست و چگونه آن را به قالب اضافه کنیم؟

در این مقاله در ابتدا با زمینه دلخواه در وردپرس آشنا شده و در پایان نحوه اضافه کردن آن به قالب وردپرس آموزش داده می‌شود.

زمینه های دلخواه در وردپرس چیست؟ (Custom Fields)

طراحی و برنامه نویسی هر سایت مطابق کاربرد آنها متفاوت است و باتوجه به این مورد شاید لازم است تا گاهی موردی را به قالب سایت مان اضافه کنیک مثلا نمایش قیمت یک کتاب یا معرفی منبع مقاله، به این قابلیت زمینه دلخواه وردپرس گفته می‌شود.

زمینه دلخواه

زمینه های دلخواه یا زمینه های سفارشی (Custom Fields) یک ویژگی در وردپرس است که به کاربران اجازه می دهد هنگام نوشتن یک پست اطلاعات بیشتری اضافه کنند. وردپرس این اطلاعات را به عنوان متاداده ذخیره می‌کند.

برای مثال تصور کنید شما محتوایی در رابطه با یک کتاب نوشته و به نقد آن می پردازید. در پایان محتوا قصد دارید تعداد صفحات کتاب و یا قیمت کتاب را نیز بیان کنید. این اطلاعات اضافی را می توان به راحتی با Custom Fields یا همان زمینه های سفارشی وردپرس نمایش داد.

لازم به ذکر است زمینه های سفارشی بصورت پیش فرض پنهان هستند و باید آن ها را فعال کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

زمینه دلخواه پیشرفته وردپرس را چگونه در قالب وردپرس ایجاد کنیم؟

برای استفاده از زمینه های دلخواه در وردپرس به هیچ افزونه ایی نیاز ندارید و تنها با اضافه کردن دو قطعه کد ساده می توانید از آن ها استفاده کنید.

در ابتدا باید کد زیر را در فایلی که می‌خواهید زمینه دلخواه در آن جا نمایش داده شود اضافه‌کنید. به عنوان مثال قصد داریم قیمت کتاب را در صفحه single.php نمایش دهیم. پس کد زیر را در ابتدای فایل single خود کپی می کنیم :

<?php $price = get_post_meta($post->ID, ‘price’, true); ?>

 

نکته‌ایی که در این کد وجود دارد کلمه price است که دوبار تکرار شده است. این کلمه نام زمینه دلخواه شما را مشخص می کند. پس می توانید هر نامی که دوست دارید در این قسمت وارد کنید.

در مرحله بعدی باید زمینه های سفارشی را در قسمتی از کدهای صفحه سینگل خود که می خواهید نمایش داده شود فراخوانی کنید. به عنوان مثال قصد داریم قیمت کتاب را بعد از نقد کتاب نمایش دهیم. برای فراخوانی زمینه های سفارشی کد زیر را در قسمت موردنظر خود در همان فایل قبلی کپی کنید :

<?php echo get_post_meta($post->ID, “price”, true); ?>

به همین سادگی با اضافه کردن دو قطعه کد به قالب خود زمینه های سفارشی را فعال کردید.

حال در ادامه به سراغ نحوه استفاده و نمایش آن می رویم.

چگونه یک صفحه سفارشی در وردپرس ایجاد کنیم

همان گونه که گفته شد زمینه های سفارشی به طور پیش فرض مخفی هستند. پس به قسمت افزودن یا ویرایش نوشته بروید.سپس در بالا سمت چپ برروی تنظیمات صفحه کلیک کنید. در سربرگ باز شده کافی است تیک گزینه زمینه های دلخواه را بزنید تا این قابلیت برای شما فعال شود.

 

"زمینه دلخواه چیست ؟

 

برای مشاهده این زمینه سفارشی کافی است به صفحه ایی که کد فراخوانی آن را وارد کرده اید بروید. کد فراخوانی زمینه دلخواه قالب ما در بخش سینگل بود. با مشاهده صفحه نوشته زمینه سفارشی که حاوی قیمت بود نمایش داده شده‌است.

 

زمینه دلخواه چیست ؟

مزایای استفاده از زمینه دلخواه وردپرس چیست؟

لطفا حتما این گزینه را فعال کنید. چون به شما قابلیت تطبیق پذیری بیشتری می دهد و مزایای زیادی دارد. این مزایا شامل موارد زیر می باشد:

  • زمینه دلخواه دارای مزیت ذخیره مقادیر خاص برای مخاطبین (شناسه مشتری، شماره حساب و غیره) هستند.
  • فقط مالک حساب و ادمین ها می توانند زمینه دلخواه را اضافه کنند و آن را پایدارتر کند.
  • امکان زیرمجموعه ها و گنجاندن مقادیر از پیش تعریف‌شده برای یکپارچگی داده ها را فراهم می‌کند.
  • رتبه بندی را در قسمت جلویی سایت خود به صورت خودکار قالب بندی کنید تا یک کادر بررسی سبک ایجاد کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که همه پست های بررسی شما از قالب بندی یکسانی استفاده می کنند.
  • از رتبه بندی مرور برای پرس و جو و مرتب سازی محتوا استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید صفحه‌ای ایجاد کنید که تمام نظراتی را که در آن رتبه‌بندی کاملی داده‌اید فهرست می‌کند، یا می‌توانید به بازدیدکنندگان اجازه دهید نظرات را بر اساس رتبه‌بندی مرور مرتب کنند.
  • گزینه‌های فیلتر شامل عملکرد OR هستند (فیلتر بر اساس مخاطبین با شناسه مشتری: 123 یا درخواست نسخه نمایشی: بله.

زمینه دلخواه

فیلدهای سفارشی برای دسته بندی مخاطبین

فیلدهای سفارشی برای دسته بندی مخاطبین به روش های خاص ایده آل هستند. این مزایا برای سایت‌های پیچیده‌تر بزرگ‌تر می‌شوند. سناریوی زیر را درنظربگیرید: شما یک وبسایت لیست املاک و مستغلات با هزاران خانه ساخته‌اید. آیا شما می خواهید طراحی هر خانه را با دست انجام دهید؟

تصور کنید که باید تعداد اتاق خواب ها، حمام ها و غیره را برای هر فهرست به صورت دستی فرمت کنید. زمان زیادی از شما خواهد گرفت!

در عوض، می‌توانید از فیلدهای سفارشی برای پر کردن جزئیات اولیه اتاق خواب، حمام و سایر قسمت‌ها استفاده کنید و سپس اجازه دهید طراحی شما آن را برای هر خانه قالب‌بندی کند.

قبل از ایجاد یک منطقه سفارشی، در نظر بگیرید که آیا به اندازه کافی دقیق است که نیازی به تغییر مکرر نداشته باشد و منحصر به بسیاری از مخاطبین باشد.اگر اینطور باشد، می توان از یک فیلد سفارشی به خوبی استفاده کرد. برای مثال، اگر شناسه صورت‌حساب را برای مشتریان ذخیره می‌کنید، می‌توانید از یک منطقه سفارشی استفاده کنید.

فرض‌کنید یک وب‌سایت وابسته را راه‌اندازی می‌کنید که در آن مرتباً بررسی‌های محصول جدید را ارسال می‌کنید. برای نمایش واضح رتبه بندی برای هر محصول، می توانید یک فیلد «امتیاز» سفارشی به پست های خود اضافه کنید.

از اینکه تا پایان این آموزش هم همراه تیم وب یار بودید از شما متشکریم.در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید سؤالات خود را در انتهای همین بخش وارد کنید. همچنین می‌توانید مار را در اینستاگرام همراهی کنید.

مقالات مرتبط
بهترین راهکار برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

انواع محدودیت های حال حاضر در اینستاگرام • محدودیت فالوو کردن سایر کاربران اینستاگرام: • محدودیت لایک کردن پست‌های مختلف کاربران اینستاگرام: • محدودیت کامنت گذاشتن برای پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت به کار بردن هشتگ در پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت تعداد کلمات متن (کپشن) پست اینستاگرام: • محدودیت تعداد کاراکترهای Biography کاربران اینستاگرام: هدف از فالو و آنفالو کردن در اینستاگرام…

شرکت های طراحی اپلیکیشن

“اگه برنامه تون درست کار نمی‌کنه اصلاً نگران نشید چرا که اگر همه‌چیز درست کار کنه، شما بیکار می‌شید.” قانون موشر چرا این مقاله را با این جمله معروف از موشر بزرگ شروع کردیم؟ شرکت های طراحی اپلیکیشن ، در بین همه شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند ، خدمات بزرگی را به جوامع و کسب و کار…