نویسنده یارنیان
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 158
تاریخ بروزرسانی ۹ شهریور ۱۴۰۱

5 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه موبایل اپلیکیشن ها

برنامه های موبایل در چه ساختار هایی طبقه بندی می شوند؟
آیا می توان با هرزبانی برای هر پلتفرمی ، دست به توسعه اپلیکیشن زد؟
بهتره از چه زبان برنامه نویسی برای توسعه اپ های موبایل استفاده کنیم؟

قبال از اینکه به صورت جدی ، جدید ترین و بهترن زبان های برنامه نویسی موبایل را معرفی کنم و مورد ارزیابی قرار دهم ، باید ، مفاهیمی را برای توضیح دهم که پایه اصلی کارکرد برنامه های موبایل خواهد بود.
به صورت کلی ، برنامه یا اپ های موبایلی ، به 2 دسته native و Hibrid تقسیم می شوند.

 

اپلیکیشن

اپلیکیشن های native

کلمه native در زبان ما معنای بومی دارد و با توجه به معنای آن ، تقریبا حدس زده اید که این دسته از اپ ها چه کاربردی می توانند داشته باشند .
به طور کلی ، برنامه های native به برنامه هایی گفته می شود ، که بر بستر یک پلتفرم خاصی مانند اندروید یا iOS نوشته و توسعه داده می شوند.
الان که اسم این دو عزیز را آوردیم مثال رو روی این دوتا میزنم.
برای مثال برای سیستم عامل اندروید ، از اندروید که پایه بر پایه جاوا توسعه داده شده استفاده می شود ، یا در مورد IOS از Swift ، و به برنامه ها یا اپلیکیشن هایی که توسط این دو تولید و توسعه داده می شوند ، اپلیکیشن یا برنامه های native گفته می شود.

 

اپلیکیشن های hybrid

خوب حالا این یعنی چی ؟
برنامه های وب یا وب اپلیکشن ها ، در واقع همان سایت ها و وب سایت هایی هستند (سایت و وب سایت با هم تفاوت دارند😊) ، که در گوگل از آنها استفاده می کنیم. در واقع در بسیاری از مواقع ، اپلیکشین خاصی برای یک وب سایت توسعه داده نمی شود ، بلکه این همان وب اپلیکیشن است که به خوبی توسعه داده شده و در تلفن همراه شما قابل دسترس است.
پس الان متوجه این قضیه می شوید که برنامه hybrid یعنی برنامه ای که از خدمات یک وب سایت به همراه ویژگی های native یک برنامه ، استفاده می کند.

خوب حالا نوبت میرسه به زبان های برنامه نویسی که برای توسعه برنامه های موبایلی ، استفاده می شوند.
ببینید ! اگر قصد شروع برنامه نویسی موبایل رو دارید و نمی دانید که از کدام یک از زبان های برنامه نویسی باید استفاده کنید و اصلا چه پلتفرمی را برای توسعه باید انتخاب کنید ، در ادامه با این مقاله از وب یار همراه باشید تا با هم پیش برویم و کسب دانش کنیم.

زبان های محبوب و کارآمد برنامه موبایل

1.Javascript

بله جاوااسکریپت!
این برنامه در زمینه توسعه وب ، یک پایه اساسی و قدرتمند محسوب می شود و از آنجایی که نمی توانید از وب دور بمانید ، یادگیری این زبان را به شما توصیه نمی کنیم ، بلکه یادگیری آنرا واجب می دانیم.
بعد ظهور کتابخانه ها و فریم ورک هایی مانند ReactJs , jQuery , Vuejs و… این زبان ، بسیار محبوب شد و مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان وب و موبایل قرار گرفت.
شما با استفاده از این زبان برنامه نویسی ، قادر خواهید بود که ارتباط اپلیکشن را با وب سرور برقرار کنید و علاوه برآن ظاهری شگفت انگیز و بی مثالی را برای اپلیکیشن خود طراحی و ارائه کنید به طوری کلاینت و مشتری شما تا به حال ندیده باشد.

 

اپلیکیشن

2.جاوا

جاوا دیگر زبان برنامه نویسی قدرت و محبوبی هست که قصد دارم اینجا ، مورد برسی قرار بدم.
جاوا به خودی خود ، برای تولید و توسعه اپلیکیشن های اندروید ، مورد استفاده قرار می گیرد. البته این را هم در نظر داشته باشیم که از جاوا برای برنامه نویسی های Backend هم استفاده می شود.
به عنوان یک توسعه دهنده این پیشنهاد را به شما دوست عزیز که تازه شروع به یادگیری کرده اید و قصد توسعه اپلیکیشن را دارید ، باید بگویم که زبان برنامه نویسی جاوا برای شروع ، بسیار گزبنه خوبی است.
حالا چرا؟
چون اگر اقدام به یادگیری این زبان کردید می توانید به یک توسعه دهنده تمام عیار تبدیل شوید و علاوه بر آن به خاطر ساختار و معماری این برنامه ، برنامه نویسی را خیلی منطقی تر خواهید آموخت.

اپلیکیشن

3. Swift

اگر قصد تولید و توسعه اپلیکشین هایی تحت سیستم عامل iOS را دارید ، حتما پیگیر یادگیری برنامه نویسی Swift باشید.
این زبان توسط شرکت اپل ، برای توسعه اپلیکیشن هایی برای تولیدات این کمپانی ساخته و ارائه شد.
در واقع Swift جایگزین مناسبی برای objective-c بود و قدرت زیادی را به برنامه های تحت iOS افزود.
اما نکته ای که برای شما توسعه دهندگان مبتدی و عزیز می تواند مهم باشد ، بازار کار این زبان است.
این زبان بازار کار خوبی دارد ، اما پیدا کردن موقعیت شغی به عنوان توسعه دهنده سویفت ، کار سخت و دشواری است. در زمینه ، زبان های جاوا و جاوااسکریپت ، شانس بیشتری را به شما جهت پیدا کردن موقعیت شغلی می دهند.

4. کاتلین

اگر به صورت جدی ، توسعه اپلیکیشن های اندروید را به عنوان زمینه حرفه ای خود ، انتخاب کرده اید ، کاتلین بهترین زبانی است که می توانید یاد بگیردید ؛ به دلیل آنکه این زبان برای توسعه اپلیکیشن های اندروید ساخته و ارائه شد.
این زبان بسیار قدرتمند است و از اکثر IDE های اندروید پشتیبانی می کند.
ویژگی های کاتلین در یک نگاه:
1. زبان مختصر و به نسبت ساده است که ویژگی های باورنکردنی را برای توسعه اپلیکیشن های اندروید در اختیار شما قرار می دهد.
2. این امکان را به برنامه نویس می دهد ، تا برنامه نویسی کاربردی با لامبدا انجام دهد.
3. جامعه بزرگی از آن پشتیبانی می کنند.

5. Dart

دارت یک زبان برنامه نویسی متن باز و شی گرا است که برای اولین بار در سال 2011 ، توسط گوگل توسعه داده شد.

این زبان هم برای توسعه سمت کلاینت و هم سمت سرور ، قدرتمند عمل کرده و شاید در آینده ای نچندان دور ، جایگاه خود را در شاخه توسعه وب پیدا کند.

از دارت همچنین برای توسعه اپلیکشن های native  و cross platform  هم استفاده می شود ، که خود این امر قدرت این زبان را به نمایش می گذارد و از این رو بسیار کاربردی است.

و در آخر این مقاله را با جمله ای از لینوس توروالدز ، برنامه نویس بزرگ و محبوب به اتمام میرسانم.
“بسیاری از دولوپرهای خوب کدنویسی می‌کنند اما نَه به این خاطر که کسب درآمد کنن یا توسط دیگران تحسین بشن، بلکه به این خاطر که کدنویسی باحاله.”
پشت این جمله دنیایی حرف پنهان شده و شما خواننده و مخاطب مقاله های وب یار ، درخواستی دارم و اون ، فکر کردن به این جمله برای 2 دقیقه است.
این 2 دقیقه این توانایی را دارد تا مسیر شما رو در برنامه نویسی روشن و پایدار کند.
موفق باشید

مقالات مرتبط