نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 1121
تاریخ بروزرسانی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

لیست کامل تگ های منسوخ شده HTML5

چندین تگ و خصوصیت html وجود دارد که توسط کنسرسیوم جهانی وب (سازمان­هایی که استانداردهای html را تعیین می­ کنند) نامعتبر اعلام شده است و با عنوان تگ منسوخ شده html از آنها یاد می شود. نامعتبر به این معناست که این عناصر دیگر نباید مورد استفاده قرار گیرند و با روش­های دیگر جایگزین شده ­اند. اگرچه توصیه می­ شود که مرورگرهای وب همچنان از آن­ها پشتیبانی کنند، اما  بسیاری از آن­ها هنوز استفاده می­ شوند چرا؟ زیرا منسوخ شدن آنها، به­ این معنا نیست که دیگر کارایی ندارند و نمی­ توان از آن­ها استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با تگ های منسوخ شده html آشنا سازیم. با تیم طراحی سایت اصفهان وب یار همراه باشید.

چه چیزی در HTML منسوخ شده است؟

مشخصات HTML 4.01 یک ویژگی منسوخ شده را به عنوان چیزی تعریف می کند که شما نباید از آن استفاده کنید، اما مرورگرها باید به پشتیبانی آن ادامه دهند.

 

تگ های منسوخ شده HTML

 

از جمله تگ های منسوخ شده html  عبارتند از:

تگ isindex

فیلد ورودی تک خطی را مشخص می کند که در آپدیت های جدید اچ تی ام ال 5 دیگر پشتیبانی نمی شود.

تگ acronym   

یکی از تگ های منسوخ شده html ، تگ < acronym > می باشد که  از آن برای نشان دادن مخفف یک عبارت استفاده می­ شود. عبارت مخفف شده را باید بین دو تگ < acronym />< acronym > قرار دهیم.  اما HTML5 دیگر از این تگ پشتیبانی نمی­کند.

تگ <applet>

تگ <applet> برای فراخوانی برنامه­های جاوا که تنها سمت کلاینت اجرا می­شود و applet نام دارد استفاده می­شود. HTML5 دیگر از این تگ پشتیبانی نمی­کند,اما به جای آن می­توانید از تگ <object> استفاده نمایید.

تگ  <basefont>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ<basefont> می باشد . این تگ , یک نوع تگ تهی می­باشد که حتما باید در قسمت head استفاده شود و از آن برای تعیین اندازه, نوع و فونت کل سند استفاده می­شود. HTML5 دیگر از این تگ پشتیبانی نمی­کند.

تگ <big>

تگ <big> می باشد . این تگ باعث بزرگتر شدن محتوایات درون خود نسبت به بقیه­ی متن همجوار خود می­شود. برای استفاده از این تگ در HTML5 باید از کدهای css استفاده شود.

تگ <center>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <center>می باشد . از این تگ برای وسط چین کردن متن­ها در HTML استفاده می­شود. برای استفاده از این تگ باید عنصر موردنظر را بین دو تگ باز و بسته­ی   <center>قرار دهید.

تگ<dir>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <dir>  می باشد . از این تگ برای ایجاد لیست استفاده می­شود. اما HTML5 دیگر از این تگ پشتیبانی نمی­کند و باید به جای آن از ul استفاده نمایید.

تگ  <font>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <font>  می باشد .از این تگ در html برای تعریف فونت استفاده می­شود و به آن می­توان ویژگی­هایی مانندsize ,color ,lang و.. را داد . این تگ نیز در HTML5 پشتیبانی نمی­شود و به جای آن از کدهای css استفاده می­ شود.

تگ  <frameset>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <frameset>  می باشد. این تگ از تگ­ های مربوط به فریم می­باشد. صفحه ای که در آن فریم استفاده شده است در حقیقت به دو یا چند قسمت تقسیم شده است که هر قسمت html مخصوص­ به خود را دارد. با استفاده از فریم مثلا دو صفحه­ ی جداگانه را در قالب یک صفحه نمایش می ­دهیم. پس برای ایجاد یک صفحه ­ی فریم به جای تگ <body> که در صفحات معمولی استفاده می ­شود از تگ  <frameset>  باید استفاده کرد. این تگ نیز در HTML5 پشتیبانی نمی­ شود.

تگ <strike>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <strike>  می باشد . با استفاده از این تگ می­توان بر روی محتوای خود یک خط کشید. تفاوت این تگ با تگ del در این است که، ما زمانی از تگ del استفاده می­کنیم که محتوای ما حذف شده باشد و ما بخواهیم آن بخش را بر روی صفحه­ی سایت نگه­داریم اما تگ strik زمانی کاربرد دارد که محتوای ما نامعتبر شده باشد.

خصوصیت bgcolor

از این خصوصیت برای تغییر رنگ پس زمینه استفاده می­شود . باید این خصوصیت را در تگ body قرار دهیم. این روش برای تغییر رنگ پس زمینه دیگر کاربرد ندارد و امروزه از کدهای css استفاده می ­شود.

تگ <embed> 

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <embed>  می باشد . از این تگ برای اجرای فایل­های خارجی  مانند فایل­های چندرسانه­ای در صفحات وب استفاده می­شود. این تگ نیز در HTML5 پشتیبانی نمی­شود و به جای آن از تگ <object> استفاده می­شود.

تگ <s>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <s>  می باشد . این تگ کاربردی مانند تگ <strike> دارد و جهت ایجاد متن خط خورده از آن استفاده می­شوداما اکنون منسوخ شده است .

تگ <u>

یکی دیگر از تگ های منسوخ شده html ، تگ <u>  می باشد . از این تگ برای ایجاد متن زیر خط­دار استفاده می­شود. وبه جای آن باید از دستورات css استفاده نمود.

تگ<keygen>

از تگ <keygen> برای شناسایی هویت کاربران استفاده می­شود. این تگ دو کلید عمومی و خصوصی را در فرم­های html ایجاد می­کند.

تگ < listing >

تگ <listing>  می باشد . با استفاده از این تگ می­توان متن را همانطور که در کد نوشته شده نمایش داد. به جای این تگ از <pre> استفاده می­شود.

تگ menu

<menu> برای مشخص کردن لیست منو استفاده می شد و در نسخه های جدید html دیگر وجود ندارد.

تگ xmp

<xmp> برای مشخص کردن فرمت اولیه متن استفاده می شد و دیگر در آپدیت های جدید وجود ندارد.

 

برای آگاهی از دیگر مقاله­ های آموزشی تیم طراحی و سئو سایت وب یار  می ­توانید به سایت وب ­یار مراجعه نموده و طراحی سایت وب یار را دنبال کنید.

مقالات مرتبط
بهترین راهکار برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

انواع محدودیت های حال حاضر در اینستاگرام • محدودیت فالوو کردن سایر کاربران اینستاگرام: • محدودیت لایک کردن پست‌های مختلف کاربران اینستاگرام: • محدودیت کامنت گذاشتن برای پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت به کار بردن هشتگ در پست‌های مختلف شبکه اینستاگرام: • محدودیت تعداد کلمات متن (کپشن) پست اینستاگرام: • محدودیت تعداد کاراکترهای Biography کاربران اینستاگرام: هدف از فالو و آنفالو کردن در اینستاگرام…

شرکت های طراحی اپلیکیشن

“اگه برنامه تون درست کار نمی‌کنه اصلاً نگران نشید چرا که اگر همه‌چیز درست کار کنه، شما بیکار می‌شید.” قانون موشر چرا این مقاله را با این جمله معروف از موشر بزرگ شروع کردیم؟ شرکت های طراحی اپلیکیشن ، در بین همه شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند ، خدمات بزرگی را به جوامع و کسب و کار…