نویسنده mr.hajati
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 428
تاریخ بروزرسانی ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

تبلیغات|سوخت موشک رشد کسب و کار

دقیفا مفهوم تبلیغات چیست و چه جایگاهی دارد؟
کسب و کار ها تا چه اندازه وابسته به تبلیغات هستند؟
تبلیغ در کدام پلتفرم ها برای من سود بیشتری دارد؟

بسیاری از چیز های کوچک ، به واسطه تبلیغات صحیح بزرگ شده اند.“

مارک تواین

تبلیغات چیست و چرا تبلیغات انجام می دهیم؟

از زمان های خیلی دور و حتی قبل از شکل گیری صنعت تبلیغات به صورت گسترده امروزی ، از تبلیغات به عنوان وسیله یا روشی برای ارتقا جایگاه یک محصول یا خدمت در اذهان جامعه و یا یک جامعه هدف خاص استفاده می شد.

اما به مرور زمان با افزایش رقابت در بین کسب و کار ها و برند ها ، رویکرد ترفیع جایگاه برند در جامعه ، دچار اختلال شد.

در آن زمان افراد زیادی در معرض تبلیغات و پیام های تبلیغاتی قرار می گرفتند که البته بیشتر این افراد ، از مخاطبان و جز جامعه هدف این دسته از تبلیغات نبودند ، از این رو ، تبلیغات روز به روز تاثیر خود را بر فکر و عملکرد مردم ، از دست می دادند که نتیجه این امر ، کاهش استفاده مفید و کارآمد از بودجه بندی تبلیغاتی بود.

امروزه با وجود رقابت های سنگین تبلیغاتی ، عرصه تبلیغات برای شرکت ها و کسب و کار ها ، بسیار پرهزینه هستند و اگر به درستی از ابزار ها و امکانات تبلیغاتی استفاده نکنند ، حجم عظیمی از سرمایه و زمان خود جدایی از جایگاه خود در بازار را از دست خواهند داد.

اهمیت تبلیغات

در دنیای امروز ما ، تبلیغات برای هردو طرف مخاطب و صاحب کسب و کار بسیار اهمیت دارد و مهم است. 

مخاطب به دنبال اطلاع پیدا کردن از بهترین ، با کیفیت ترین و در عین حال به صرفه ترین خدمات و محصولات می باشد و لازمه اطلاع از این خدمات و محصولات ، تبلیغات درست در جایگاه صحیح آن است.
برند های بزرگ در تبلیغات خود ، به صورت مکرر از پارامتر های واقعیت به همراه بزرگ نمایی استفاده می کنند ، زیرا اگر غیر از ای باشد ، تبلیغات آنها به نوعی ضد ارزش آنان محسوب خواهد شد.
به همین خاطر در رقابت برای پیشی گرفتن بر رقبایتان ، می بایست ، قبل از هر اقدام تبلیغاتی ، محصول با کیفیت تر و قابل دفاعی را ارائه نمایید؛ در واقع این ابتدای راهی است که به واسطه آن ، می تواننید وارد دنیای رقابت و تبلیغات شوید.

جایگاه محتوا بر تبلیغات

حتما ، این موضوع را شنیده اید که همه چیز محتوا است.

یک تبلیغ خوب با محتوا خود مشتریان و مخاطبین خود را درگیر می نماید و به طوری که مخاطب با محتوای تبلیغاتی و مهندسی شده شما ، تعامل بسیار خوبی برقرار کرده و برای مثال اگر محتوای شما الکترونیک باشد ، حتما منجر به کلید کردن و استفاده از محتوا و خدمات کسب و کار شما خواهد شد.

اما چگونه می توان یک متن تبلیغاتی با این ویژگی و کیفیت را تولید نمود؟

1. از کلمات کلیدی برای بیشتر و بهتر دیده شدن ، استفاده کنید.
این موضوع را حتما مدنظر داشته باشید که مخاطب شما باید بتواند با یک سرچ کوچک در گوگل ، در راحت ترین حالت ممکن به سایت و کسب و کار شما برسد ؛ به عبارت دیگر ، شما باید به راحتی برای مخاطب خود ، در دسترس باشید و با کوچک ترین جست و جو در رابطه با کسب و کار شما ، این شما هستید که باید به مخاطب معرفی شوید.

2. در محتوا های خود برای یکی از مشکل های مخاطبین خود ، راه حلی ارائه دهید.
اگر خدمات و محصولات شما ، راه حلی برای یک یا چندتا از مشکلات مشتریان شما نداشته باشد ، پس چرا باید مشتریان، شما را انتخاب کنند و نسب به سایرین برتر بدانند؟
شما علاوه براینکه باید مشکل مخاطب و مشتری خود را برطرف سازید ، باید خیلی بهتر و به صرفه تر از دیگران نیز این کار را انجام دهید. برگزیده بودن در ابتدای مسیر برای شما ، یک مزیت بسیار مهم رقابتی محسوب می شود.

3.در محتوا هایی که تولید می نمایید ، از مخاطب خود سوال بپرسید.
در راستا محتوا های خود از مشتریان سوال بپرسید.
این کار برای شما دو مزیت اساسی دارد:
اول ، مخاطب خود را درگیر محتوا و خدمات و یا محصول خود می کنید.
دوم ، اطلاعات ارزشمندی در این پرسش و پاسخ ها بدست می آید که می تواند برای شما سودمند باشد.

4. به کمک متن تبلیغاتی خود ، احساس ضرورت را در مخاطب برانگیزید.
در محتوای خود از لحنی استفاده کنید تا مخاطب با برخورد به شما و کالا یا خدمات شما ، احساس نیاز ، ترس یا برانگیختگی را در خود بیابد و محتوای تبلیغ یا تبلیغات شما ، باید شما را به عنوان راه این برانگیختگی ، نشان دهد.

 

نوع محتوا در شبکه های اجتماعی

برای برسی نوع محتوا در شبکه های اجتماعی ، ابتدا باید به توضیح شبکه اجتماعی بپردازیم.

شبکه اجتماعی ، سایت یا وب سایتی است که به واسطه آن ، افراد از مناطق مختلف ، می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و رسانه هایی را بسته به نوع شبکه اجتماعی و بستری که به مخاطبان ارائه می دهد ، به اشتراک می گذارند.
شبکه های اجتماعی ، ضریب نفوذ بسیار بالایی بر مردمی دارد که در عصر حال حاظر زندگی می کنند ، به طوری که حدود یک سوم جمعیت کره زمین ، با ضریب نفوذ حدود 37 درصد ، از شبکه های اجتماعی به صورت مستقیم استفاده می کنند.
یکی از بزرگ ترین دلایل این ضریب نفوذ بالا در بین مردم ، گسترش اینترنت و تلفن های همراه هوشمند در بین جامعه و مردم است که منجر به توسعه روابط انسانی ، چه از نظر مسافت و چه از نظر حجم ارتباط شده است.

ابر رسانه های تبلیغاتی در ایران ، اینستاگرام و تلگرام

اینستاگرام و تلگرام رسانه های اجتماعیی هستند ، که در ایران به شکل گسترده و همه جانبه ، چه از سوی تجارت ها و کمپانی های تبلیغاتی و چه از سوی مردم ، مورد استقبال و استفاده قرار گرفته اند.
از این رو آشنایی با روش های تبلغاتی درست در این پلتفرم ها ، نقش کلیدی در جایگان برند شما در اذهان جامعه هدف دارد.

انواع تبلیغات در پلتفرم اینستاگرام

استفاده از افراد موثر در اینستاگرام

در اینستاگرام ، افراد زیادی وجود دارند که مورد اقبال عمومی قرار گرفته و افراد زیادی دنبال کننده این افراد هستند؛ به عبارتی تاثیر فوق العاده ای بر این افراد دارند و مخاطبین آنها ، از این افراد به عنوان الگو ، سرمشق می گیرند.
حال شما می توانید بر اساس گستردگی جامعه هدف خود و ارزش های تبلیغاتی، با پرداخت هزینه ، از این افراد بخواهید تا محصول یا خدمت شما را ، به عنوان یک محصول یا خدمت موثر و کارآمد معرقی کنند.
اگر اینفلوئنسر درستی را انتخاب نمایید ، مشاهده خواهید کرد که مشتریان و درخواست کنندگان خدمت یا محصول شما ، به شکل چشم گیری ، افزایش پیدا خواهد کرد.

از پیج های دیگر استفاده کنید

برخی پیج ها هستند که مشابه شما فعالیت می نمایند و مخاطبین و دنبال کنندگان زیادی هم دارند؛ شما می توانید براساس پرداخت هزینه ای ، از این پیج ها درخواست نمایید تا تبلیغات شما را به شکل های پست و استوری در پیج خود قرار دهند؛ اما اگر محصول یا خدمت شما ، جنبه عمومی دارد و می تواند برای همگان مورد استفاده قرار گیرد ، می توانید در پیج هایی که دنبال کنندگان واقعی زیادی دارند ، تبلیغ نمایید و صدای خود را به گوش افراد زیادی برسانید.

در هرکدام از موارد فوق ، زمان تبلیغ و وضعیت پیج و آمادگی شما برای پشتیبانی بسیار حائز اهمیت است ، به طوری که هر کدام از این موارد ، وجود نداشته باشند ، هزینه و زمانی که برای تبلیغات صرف می نمایید ، بیهوده خواهد بود.

بالا بردن فالور

شما با استفاده از هشک های مرتبط و استفاده درست از هرکدام ، تولید محتوای مناسب جامعه هدف و با کیفیت و لینک سازی های بجا ، تعداد فالور های فعال پیج و برند خود را افزایش دهید که در این صورت امکان این را دارید تا به صورت مستقیم روی این افراد تاثیر بگذارید و با آنها تعامل داشته باشید.

تبلغات در تلگرام

تبلغاتی که بر اساس بازدید هستند

در این روش ، شما براساس تعداد بازدید محتوای عکسی یا ویدئویی که در کانال های پرمخاطب قرار داده اید ، هزینه پرداخت می نمایید.

تبلیغات کلیکی

در این روش ، شما براساس تعداد کلیک های مخاطبان بر روی پست تبلیغاتی شما ، هزینه پرداخت می نمایید .

مزیتی که این روش نسبت به روش قبل دارد این است که شما می توانید مخاطب خود را به صفحه ای که تمایل دارید ، هدایت نمایید و در آن صفحه از عناصر گوناگون مهندسی شده استفاده کنید و مخاطب خود را مجذوب خدمات یا محصولات خود سازید.

تبلیغات گروهی تلگرام

گروه ها در تلگرام ، معمولا براساس یک فعالیت یا هدف مشخص شکل می گیرند؛ پس شما می توانید با برسی و تایید واقعی بودن تعداد ممبر های این گروه های هم زمینه با شما ، با پرداخت هزینه ای ، پست تبلیغاتی خود را در این گروه ها ، قرار دهید.
فقط بسیار توجه داشته باشید که این گروه ها تاثیر گذار باشند تا هزینه ای که پرداخت می نمایید ، بیهوده نباشد.

ربات های تلگرامی

استفاده از ربات های تلگرامی ، امری بسیار رایج و ساده ، برای تبلیغات است ، اما اگر نیاز به اضافه کردن ویژگی هایی مانند اضافه کردن درگاه پرداخت و یا اتخاب خدمات دارید ، باید با برنامه نویسی ، ویژگی مورد نظرتان را برای تبلیغات به ربات خود ، اضافه نمایید.

جایگاه اس ام اس در تبلیغات شما

در روزگار ما ، همه افراد ، به تلفن همراه دسترسی دارند به طوری که در کشور ما با جمعیت حدود 80 میلیون نفر ، 90 میلیون تلفن همراه فعال وجود دارد که این می تواند ، یک ویژگی بسیار عالی برای تبلغیات به حساب بیاید.
SMS یا پیام کوتاه بستری برای انتقال پیام متنی است . در عرصه تبلیغات ، اگر از SMS به درستی استفاده شود، می تواند تعامل خوبی را با مخاطب و به خصوص مخاطب جامعه هدف خود ایجاد نماید و این را مدیون افزایش ارتباط مردم با تلفن همراه است.
همانطور که گفتیم تقریبا همه مردم به تلفن همراه دسترسی دارند ، اما نکته جالب توجه اینجاست که آمار ها نشان می دهند ، میزان باز شدن پیامک های ارسال شده در بین مردم ، 100% است و اکثر آنها در سه دقیقه اول باز می شوند.
حالا آیا از این ابزار قدرتمند ، می توان به هر صورت و شکل ممکن استفاده نمود؟
جواب خیر است.
برای استفاده از SMS به عنوان یک رسانه تبلیغاتی برای کسب و کارتان ، ابتدا باید جامعه و منطقه هدف خود را به خوبی بشناسید؛ این دانش را داشته باشید که چه زمانی برای ارسال پیام مناسب است . حاشیه امن مخاطب کجاست؟
باید بدانید که تلفیق پیامک با فلان روش تبلیغاتی ، چه تاثیر مثبت یا منفی را می تواند به همراه داشته باشد.
اما قبل از همه این ها باید یک پنل پیامکی ، با بانک اطلاعاتی بسیار قدرتمند، به همراه مهارت نوشتن آگهی تبلیغاتی مهندسی شده را داشته باشید ، به طوری که با کوتاه ترین جملات ، بیشترین تاثیر را بر مخاطب خود بگذارید.

کلام آخر

SMS و تمام رسانه هایی که می توان با آنها به صورت دیجیتال اقدام به تبلیغات نمود ، امکان بسیار عالی را برای تبلیغات و تاثیر بر اذهان عموم در اختیار شما قرار می دهد ، به شرطی که دانش کافی استفاده از این رسانه ها و شبکه های اجتماعی را داشته باشید به عبارتب به جا از آن ها استفاده کنید.

گر غیر از این باشد و پیامی به اسم برند شما به سمت مخاطب ارسال گردد ، اما در زمان درست نباشد یا تبلیغ شما محتوای مهندسی شده ای را در بر نگیرد ، اینجاست که هزینه ای که برای تبلیغات خود نموده اید ، نه تنها باعث بهبود جایگاه شما نمی شود ، بلکه می تواند شما را تبدیل به برندی سطح پایین برای مخاطبی کند که می تواند مشتری وفادار شما باشد.
پس برای یافتن بهترین روش تبلیغاتی مناسب برای کسب و کارتان و استفاده از آن ، حتما از مشورت مجموعه های با سابقه ای مانند وبیار ، استفاده نمایید.
در تبلیغات جای هیچ خطا و اشتباهی نیست.

مقالات مرتبط