نویسنده پشتیبانی وب یار
امتیاز مطلب
تعداد بازدید 2491
تاریخ بروزرسانی ۲۲ آبان ۱۴۰۱

دلایل بروز خطای 500 internal server error

یکی از خطاها یا ارور های مهم که کاربر هنگام کار با مرورگر ممکن است با آن مواجه شود، خطای500 است که به اسم خطای 500 internal server error هم شناخته می شود. این خطا ممکن است دردسرهایی برای مدیران وبسایت بوجود آورد، اما جای نگرانی نیست.
در این مقاله علت رخ دادن این خطا و راهکارهای رفع آن را بیان کرده ایم.
درادامه با ما همراه باشید.

 

خطای 500 internal server error

خطای 500 internal server errorدر اصل علت بروزخطای 500 سایت را هنگام کار با مرورگر می توان اینگونه توضیح داد که این خطا نشان می دهد در سرور با مشکلات غیر منتظره ای روبرو شده ایم که مانع از انجام و اجرای درخواست می شود.
به بیان دیگر هنگام بازدید از یک وب سایت شما به وسیله ی مرورگر درخواستی را به سمت سرور سایت میزبان ارسال می کنید. سرور این درخواست را پردازش و منابعی که درخواست شده است را مثل صفحات HTML، CSS و یا PHP را همراه با HTTP که دارای کدهای اعلام وضعیت درخواست هستند برای مرورگر شما ارسال می کند.
این کدها وضعیت درخواست را به کاربر اعلام می کند، مانند کد وضعیت شماره 100 به این معنی که سرور درخواست را دریافت کرده و روند را ادامه می دهد و یا کد وضعیت شماره 200 به معنی این است که درخواست موفقیت آمیز بوده و کد وضعیت شماره 500 به معنای اینکه سرور با شرایط نامناسبی روبرو شده است.

خطاهای رنج 500 یا خطای 500 internal server error چیست؟


کد خطاهای رنج 500 که همان خطا در سمت سرور می باشد بیانگر این است که اگرچه درخواست از سمت کاربر درست می باشد اما در سمت سرور میزبان دچار ایراداتی شده است. بعنوان صاحب یک وب سایت اگر دچار این خطا در سایت خود شدید باید هرچه سریع تر در رفع مشکل اقدام کنید. این خطا باعث عدم دسترسی ربات های گوگل به اطلاعات در سرور هم می شود و بنابراین سئو سایت را بسیار منفی می کند.

در ادامه خطاهای سری 500 و معنای آن ها را بررسی می کنیم:
• خطای 500 درون سرور(Internal Server): خطای 500 به این معنی است که مشکلاتی در سمت سرور وجود دارد. این مشکل به دلیل قطع اتصال DataBase ها ممکن است رخ دهد.
• خطای 501 اجرا نشده(Not Implemented): سرور درخواست کاربر را نمیتواند پردازش کند.
• خطای 502 گیت وی بد (Bad Gateway): سرور هاست میزبان نتوانسته پاسخ درستی از سرور دیگر دریافت کند.
• خطای 503 سرویس در دسترس نیست (Service Unavailable): این خطا در مواقعی نمایش داده می شود که سرور در حال تعمیر باشد و به کاربر و ربات گوگل میگوید در وقت دیگری درخواستشان را دوباره تقاضا کنند.
• خطای 504 پایان زمان گیت وی (Gateway Timeout): این کد خطا هنگامی نمایش داده میشود که دو سرور درحال پردازش درخواستی باشند اما یکی از سرورها نتواسته به موقع پاسخ دریافت کند.
• خطای 505 نسخه HTTP پشتیبانی نمی شود (HTTP Version Not Supported): این HTTP Status Code به معنای این است که نسخه ی HTTP استفاده شده برای درخواست آمده از سمت کاربر توسط سرور پشتیبانی نمی شود.


• خطای 511 (Network Authentication Required): کاربر برای دسترسی به سرور، نیاز به احراز هویت دارد.

 

خطای 500 internal server error

خطای 500 internal server error

 

علت خطای  500

همانطور که گفته شد خطای 500 دلایل زیادی می تواند داشته باشد، در ادامه به یکسری از علت های بروز خطای 500 اشاره شده است.
• کش (حافظه پنهان) مرورگر مشکل دارد
• اطلاعات دیتابیس درست نمی باشد
• مشکلات در دیتابیس
• مشکلات در سرور دیتابیس
• حافظه PHP خراب است
• PHP مشکل زمان بندی دارد
• PHP محدودیت حافظه دارد
انواع نمایش خطای 500
ممکن است خطای 500 Internal Server در هر مدلی نمایش داده شود، این خطا را می توان در هر وب سایتی سفارش سازی کرد. در اینجا چند نمونه از قالب های نمایشی این خطای 500 را آورده ایم:
• 500 Internal Server Error
• HTTP 500-Internal Server Error
• Temporary Error 500
• Internal Server Error
• HTTP 500 Internal Error
• 500 Error
• HTTP Error 500
• 500 That’s an error

روش رفع خطای ۵۰۰

قبل از اینکه انواع روشهای رفع خطای 500 را بیان کنیم لازم است بدانیم بعنوان مدیر و صاحب وب سایت چرا باید این خطا را هرچه سریعتر عیب یابی کنیم؟
خطای 500 از جمله خطا هایی است که موقع نمایش آن یعنی محتوای درخواستی به کاربر داده نشده و کاربر به جای استفاده از محتوای که شما ارائه کرده اید این خطا را مشاهده می کند. اولین عکس العمل هر کاربر بعد از دیدن سری خطای 500 بیرون آمدن از وب سایت شما و بستن آن است. این حرکت در زمان بسیار کوتاهی رخ میدهد که باعث ارسال یک سیگنال منفی در سئو سایت شما است و با تکرار این اتفاق عملا سئو سایت شما ریزش کرده و سایت توسط ربات های گوگل برای نمایش از دور خارج می شود.
همچنین ربات های گوگل هم مانند کاربران به محتوای سایت شما نمی توانند دسترسی داشته باشند و همین امر باعث ضرر زیادی به سئو شما می شود.

 

خطای 500 internal server error

خطای 500 internal server error


روش خطای 500 بعنوان کاربر:

با توجه به اینکه خطای 500 سایت ، در واقع یک مشکل از سمت سروراست و کاربر نقشی در آن ندارد، اما به علت موقتی بودن این خطا در وب سایت ها، بعنوان کاربر بهتر است مراحل زیر را انجام دهید
• با زدن کلید های Ctr+F5 صفحه را مجدد بارگذاری کنید.
• کش مرورگر خود را پاک کنید
• آدرس سایت مورد نظر را در مرورگر دیگری باز کنید.
• به پشتیبانی سایت اطلاع داده و در زمان دیگری به وب سایت مراجعه کنید.

روش خطای 500 بعنوان مدیر یا صاحب وب سایت:


1. سطح دسترسی‌ به فایل ها


گاهی ممکن است علت خطای 500 سایت،  سطح دسترسی یا Permission نادرست بر روی فایل ها و دایرکتوری ها، کد های نادرست در فایل php.ini یا فایل .htaccess، درخواست های نامعتبر از سمت اسکریپت سایت و … باشد.
در هاست وب سایت برای هر فایل سطح دسترسی مشخص می‌شود که هر کدام برای گروه خاصی از کاربران قابل دسترس می باشد. اگر این سطح دسترسی ها بنا به دلایلی تغییر کند امکان نمایش خطای 500 زیاد است.
در بیشتر موارد یک خطای 500 به دلیل سطح دسترسی اشتباه در یک یا چند فایل یا فولدر است و یا به دلیل دسترسی اشتباه در یک اسکریپت PHP اتفاق می افتد.
در ابتدا سطح دسترسی ها را در هاست وب سایت بررسی کنید.


2. بررسی فایل htaccess.


فایل htacsess. سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید به درستی کارمیکند. برای عیب یابی می‌توانید فایل htaccess. را در هاست سایت پیدا کرده و نام آن را تغییر دهید. مثلاً نام آن را به htaccess-a. تغییر داده. حال یکبارتست کنید اگر خطا رفع نشده بود نام فایل را به حالت اول برگردانید.


3. بررسی افزونه های سایت وردپرسی


اگر سایت شما وردپرسی می باشد. لازم است برای رفع خطای 500 پلاگین های نصب شده برای سایت را بررسی کنید. برای اینکار بهترین روش این است ابتدا کل پلاگین ها را از کار بیندازید به این صورت که در فولدر Plugin در هاست خود رفته و نام پوشه را تغییر دهید، در این مرحله همه ی پلاگین ها غیرفعال میشود. مجدد سایت را بررسی کرده اگر خطا رفع نشده بود نام پوشه را به حالت اول برگردانید، و چنانچه خطای 500 رفع شده بود مشخص می شود مشکل خطا در یکی از پلاگین ها می باشد که باید آن را پیدا، بررسی و عیب یابی کنید.

 

4. افزایش حافظه PHP در هاست


در صورت بروز خطای 500 برای سایتهای وردپرسی ممکن است مشکل از میزان حافظه ی PHP باشد. بعد انجام خطایابی های گفته شده در بالا اگر هنوز مشکل ارور 500 را داشتید بهتر است میزان حافظه PHP هاست را افزایش دهید.

 

5. با پشتیبانی هاست وب سایتتان تماس بگیرید


اگر تمام روش‌های گفته شده را امتحان کردید و باز هم نتوانستید خطای 500 موجود در سایت را رفع کنید، بهتر است از تیم فنی شرکتی که هاست وب سایت خود را از آنجا تهیه کرده اید کمک بگیرید.
جمع بندی
در این مقاله به خطای 500 internal server error و علل بروز آن پرداختیم . این خطا برای دارندگان سایت دردسر ساز است اما شما با رعایت موارد ذکر شده در بالا می‌توانید رفعخطای 500 internal server error را انجام و همچنین با گرفتن هاست از شرکت های معتبر با پشتیبانی مناسب می توانید میزان درصد بروز اینگونه خطاها را بسیار کاهش دهید.

 
 

 

 

مقالات مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.